Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odbory o stávce: Soudní rozhodnutí je cár papíru

Česko

  16:29aktualizováno  16:48
PRAHA - Odboráři ani po zákazu pražského soudu zatím stávku neodvolali. Zřejmě až v neděli se ukáže, zda se v pondělí doprava v republice skutečně zastaví. Nyní se soudním verdiktem zabývají právníci odborářů. Stávka ale prý určitě bude, otázkou zůstává kdy. Rozhodnutí soudu označili jen za "cár papíru".

Šéf odborářů Jaroslav Zavadil. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Po rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zakázal pondělní stávku odborů, zatím není jasné, jak se samotné odbory zachovají. Odpoledne se sejdou jejich právníci, kteří zřejmě rozhodnou, zda v pondělí stávka vypukne. Šéf odborářů Jaroslav Zavadil ale rozhodnutí soudu označil jen za "cár papíru".

Vláda se zlobí


"Rozhodnutí stávkového výboru bude k dispozici během zítřejšího dne," upozornil šéf železničářských odborářů Jaroslav Pejša.

Odboráře tak čeká sobota vyjednávání, zda podstoupí riziko a v pondělí dopravu v republice zastaví. Premiér Petr Nečas (ODS) je varoval, že pakliže stávka na začátku nového týdne bude, odboráře čeká vysoký účet za vzniklé škody.

O zákazu stávky rozhodl Městský soud v Praze. S jeho verdiktem ale odboráři nesouhlasí. Argumentují tím, že stávka byla vyhlášená podle ústavy, nikoli podle zákona o kolektivním vyjednávání, jehož paragrafy argumentoval soud. Nezávislosti justice proto zpochybnili.

Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím soudu, který stávku zakázal?

Ano 3133
Ne 3075
Neumím posoudit 86
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat