Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Odejít by dokázal jen srab‘. Zeman podpořil misi v Afghánistánu, je podle něj v zájmu Česka

Česko

  15:23
Praha - Mise NATO v Afghánistánu je v hlubokém národním zájmu České republiky, řekl ve středu v projevu před českými velvyslanci prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na pochybnosti o zapojení České republiky do alianční operace Rozhodná podpora (Resolute Support), které zaznívaly po nedávné smrti tří českých vojáků. Z mise, na níž se podílí čeští spojenci, by podle prezidenta dokázal odejít jen srab. Zeman se znovu vyslovil také proti společným sankcím Evropské unie vůči Rusku. Prezident chce, aby o jejich případném dalším prodloužením diskutovali zástupci členských zemí na Evropské radě.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

„Mohu říci, že u Kábulu se bojuje za Prahu, a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ prohlásil prezident. Zdůraznil, že mise v Afghánistánu je podle něj nejdůležitější zahraniční operace, které se čeští vojáci účastní. „V té akci Resolute Support bojuje více než třicet zemí, odejít z tohoto společenství by dokázal jenom srab,“ dodal Zeman. Pokud by se z Afghánistánu stáhly alianční jednotky, hrozí podle Zemana, že zem ovládne hnuti Tálibán a bude z ní plánovat teroristické akce.

Prezident Miloš Zeman (vzadu uprostřed) hovořil 29. srpna 2018 na Pražském...
Prezident Miloš Zeman.

Zeman v projevu zmínil také své tradiční téma - zrušení protiruských sankcí. Český prezident je jejich dlouhodobým kritikem. Ve středu prohlásil, že stejný názor zaznívá z Itálie, Rakouska, Maďarska i Slovenska. Zeman proto chce, aby rozhodnutí o dalším prodloužení sankcí Evropská rada udělala až po diskusi, a ne takzvanou tichou procedurou. Na jednáních Evropské rady Českou republiku zastupuje předseda vlády Andrej Babiš.

Zeman se sešel s americkým velvyslancem, připomněli si vznik Československa

Z ekonomických témat Zeman zmínil ještě dohodu USA a Evropské unie o volném obchodu. „Pokud se realizuje, bude to výhodné pro obě strany,“ řekl prezident. Varoval však, že Českou republiku by mohla zasáhnout obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Setkání prezidenta s velvyslanci je tradiční součástí jejich každoroční porady. Loni Zeman před ambasadory vystoupil s projevem, během kterého je vyzýval, aby se zaměřili na ekonomickou diplomacii. Ekonomická diplomacie se má podle Zemana projevovat pomocí českým exportérům, aby se prosadili na zahraničních trzích, a podporou toho, aby případný přebytečný kapitál ze zahraničí směřoval do Česka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat