Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odpadlíci z ODS mají punc kmotrovství. Další partaje je odmítají

Česko

  7:30
PRAHA - Přes tři a půl tisíce straníků letos nepřispěje do kasy ODS. Kdysi nejmocnější strana ztrácí svůj vliv a tvrdé jádro se rychle zužuje. Neposilují však ani konkurenti občanských demokratů. Zatím se však nezdá, že by bývalí členové ODS houfně posilovali jiné partaje. Ty nezájem o své stranické knížky zase vysvětlují zvýšenou opatrností před přijetím lidí navázaných na kmotry.

Rok 2009 očima fotografů LN - "Kmotr" Oulický s pětitisícovými bankovkami na kongresu ODS foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Co stojí za snižující se popularitou kdysi nejsilnější parlamentní strany, není těžké odvodit. Tvrdou ránu jí zasadily události kolem kauzy Nagyová, která vyústila v rezignaci šéfa ODS a premiéra Petra Nečase (Více čtěte ZDE.) Zásadní byla také volba nového stranického vedení, do kterého se nedostal Jiří Pospíšil, jenž se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách v průzkumech oblíbenosti politiků. Pospíšil nakonec z ODS vystoupil a nyní do voleb do europarlamentu kandiduje za TOP 09.

Smutná čísla ODS

Počet členů překročil v letošním roce stěží 18 tisícovou hranici, což je nejméně od podepsání opoziční smlouvy. V době pádu Topolánkovy vlády (2009) ODS podporovalo přes 30 tisíc členů, uvedl server iDnes.cz. Následně už počet straníků pravidelně klesal, meziročně i o několik tisíc.

Právě TOP 09 nebo ANO tak mají největší šanci několik tisíc odpadlíků zklamaných politikou občanských demokratů přilákat. "Jsem vděčen za každého člověka, který prozře a přidá se k nám. Ovšem větší čísla neočekávám, neboť ODS nás považovala za úhlavní konkurenci a nepřátele," naznačil serveru Lidovky.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Jak z partají mizí straníci?
stranarok 2014rok 2013
KSČM*50 35353 479
KDU-ČSL** 28 54130 352
ČSSD* 23 202 23 613
ODS*** 18 018 21 578
TOP 09*** 3 825 3 799
ANO*** 1 529 730
* údaje k 31. prosinci 2012 a 2013, ** údaje ke konci února 2013 a 2014, *** údaje k 31. březnu 2013 a 2014
Zdroj: ČTK/Tisková oddělení jednotlivých stran

Jeho stranický kolega František Laudát je ještě skeptičtější. "Co vím, snaží se spíše o vstup do ANO, ale upozorňuji, že ve velké většině se snaží odejít z ODS lidé navázaní na kmotry," napsal Laudát v textové zprávě. ODS, která se snaží ukázat voličům novou tvář, loni opustil severočeský boss Patrik Oulický, rok před ním zase jiný severočeský politik, bývalý senátor a kmotr Alexandr Novák.

ČTĚTE TAKÉ

Právě z případných vazeb odcházejících straníků na kmotry mají TOP 09 i ANO největší obavy. "Popravdě nevím, jestli teď budou bývalí členové hromadně přidávat k TOP 09, situace v Plzni tomu zatím nenasvědčuje. Možná díky odchodu pana Pospíšila, který ovšem do TOP 09 zatím nevstoupil, se k nám nějací lidé přidají," doufá místopředseda strany Marek Ženíšek. Zároveň ale opatrně dodává, že u některých lidí by měl spíše obavy.

Strach z napojení na teď už bývalé kmotry ODS sdílí i zástupci ANO. "Pokud bych konkrétně já zjistil, že je daný člověk nějakým způsobem svázaný s kmotry ODS, jistě bych jej nepřijal. Určitě budeme obezřetní," uvedl poslanec Pavel Šrámek, který zároveň působí jako předseda místní organizace ANO v Plzni.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...