Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpor proti sKartám roste. Proti je i sněmovní výbor

Česko

  22:04
PRAHA - Zastavte vydávání sKaret, vyzval večer ministra Jaromíra Drábka sociální výbor sněmovny. A to alespoň do té doby, dokud se nevysvětlí nejasnosti ve smlouvě s Českou spořitelnou. Poslanci také chtějí, aby bylo používání karty dobrovolné.

Drábek jako důvod své rezignace uvedl rozhodnutí soudu, který poslal jeho exnáměstka Vladimíra Šišku do vazby kvůli údajnému podplácení. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

„Sociální výbor jednohlasně doporučil ministerstvu sociálních věcí pozastavit vydávání sKaret,“ potvrdila poslankyně Lenka Kohoutová z ODS. Jednání výboru se podle ní v úterý táhlo dlouho do noci.
 
Projekt sKaret totiž doprovází řada nesrovnalostí. Před dvěma týdny se třeba ve zkušebním provozu ukázalo, že většina lidí o kartu vůbec nestojí. Dávky si z ní obratem přeposílají na vlastní účty. Podle náměstka ministra práce Karla Machotky to dělá dokonce 80 procent všech držitelů sociální karty. Zkušebně karty obdrželo 1400 lidí.

Chceme dobrovolnost

„Domníváme se proto, že by měl být projekt sKarty dobrovolný. Každý příjemce by si měl moci vybrat, jak bude peníze dostávat,“ říká Kohoutová. Pokud by tomu tak nebylo, půjde podle ní dokonce o „porušení koaliční dohody“. Poslancům také vadí řada problematických bodů ve smlouvě s bankou, která má „sociální účty“ zajišťovat.

Nové sKarty kritizuje opozice, odbory i rada postižených. Představitelé rady se nechali slyšet, že podají na stát kvůli novému systému žaloby. Výhrady k sociálním kartám měl také ombudsman. Nyní se jimi zabývá antimonopolní úřad. V Parlamentu už leží návrh novely, která má platební funkci sKaret omezit.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo ve spolupráci s Českou spořitelnou celkem 600 tisíc plastikových kartiček, na které se nyní zadávají údaje příjemců dávek. Ministr Drábek ale už dříve přiznal, že do konce roku rozdají úřady práce až milion karet.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!