Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odposlechy zachytily podezřelé jednání policejních velitelů při vyšetřování vlivného člena ČSSD

Česko

  7:00
Prolínání moci politické a ­policejní získalo konkrétnější obrysy. Před sjezdem ČSSD ­v březnu 2015 si olomoučtí policisté lámali hlavu, jak naložit s vyšetřováním vlivného sociálního demokrata z Prostějova Jaroslava Králíka. O případ se totiž zajímaly i špičky české policie údajně včetně jejího prezidenta Tomáše Tuhého. A ­v­ této souvislosti zaznělo i jméno ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Vyplývá to z­ odposlechů, které byly předlohou pro takzvanou Šlachtovu zprávu. Dokumentem se v současnosti zabývá sněmovní vyšetřovací komise.

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý. foto:  Petr Topič, MAFRA

LN zmapovaly, jak policejní „manévry“ kolem prostějovského lobbisty souvisely s děním uvnitř ČSSD. Situace v hlavní vládní straně byla před sjezdem napjatá. O­ post prvního místopředsedy usiloval právě Chovanec. Ten si stále nesl břemeno „lánského pučisty“ a navíc zrádce skupiny kolem jihomoravského hejtmana Michala Haška. Chovanec hrál o podporu delegátů sjezdu v každém regionu.

Jedním z těch důležitých byla olomoucká organizace. Tu však trápil delikátní problém „Králík“. Místopředseda prostějovské ČSSD a lobbista Jaroslav Králík uvízl v hledáčku policie kvůli zakázkám na severu Moravy. Olomoučtí policisté váhali, jak ve vyšetřování případu postupovat.

Necelé tři týdny před sjezdem ČSSD se v kavárně Cafe Delux odehrál rozhovor šéfa tamní krajské kriminálky Karla Kadlece s ­vlivným olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým. Prostory restaurace však byly osazeny odposlechy protimafiánského útvaru pod vedením Roberta Šlachty.

Detektivové popsali rozhovor takto: „Kyselý sděluje, že sám ministr Milan Chovanec říkal, že potřebuje, aby byl do 15. klid (sjezd ČSSD se konal 13. a 14. března 2015 – pozn. red.), do voleb, aby mu zvedli ruku a byl místopředsedou.“

Kadlec se na schůzce s podnikatelem Kyselým zmínil i ­o tom, že přispět ke zklidnění atmosféry by měl také policejní prezident. „Tuhý má úkol od Chovance, aby pomohl sociální demokracii, tomu rozumí,“ pronesl Kadlec.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat