Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrci amerických vojáků se spojují, plánují i protesty podél trasy

Americká armáda (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká armáda (ilustrační). | foto: ČTK

PRAHA Odpůrci amerického konvoje spojí svoje síly, komunisté tak zrušili shromáždění před americkou ambasádou v Praze. Společně budou demonstrovat příští sobotu na Václavském náměstí. Plánují i protestní akce podél tras, kterými se vydají ku Praze američtí vojáci.

Organizátoři ohlášené sobotní akce na Václavském náměstí počítají se stovkami účastníků. Podle mluvčího Spojenectví práce a solidarity (SPaS) Milana Neuberta by se za dobrého počasí mohla účast vyšplhat až ke dvěma tisícům.

Podle počasí a účasti se také bude odvíjet i délka akce. Mělo by jít o nenásilný protest, během něhož přečtou své projevy zástupci zúčastněných organizací. „Za SPaS mohu říci, že se vyvarujeme všech násilných provokací“ doplnil Neubert. Vzhledem k povaze akce je ale podle něj nelze stoprocentně vyloučit.

Akce se zúčastní i pražská KSČM, přestože ještě v sobotu na svých webových stránkách zvala k demonstraci před americkou ambasádou na Malé straně. To však komunisté zrušili. „KSČM podpoří občanský protest na Václavském náměstí“ potvrdil tajemník Pražské rady KSČM Viktor Pázler.

Dle Neuberta zvažují odpůrci amerických vojáků také další protestní akce přímo v místech přejezdu konvoje, kde se prý nenásilnou formou budou snažit dát najevo svůj nesouhlas přímo samotným vojákům.

Další podrobnosti přinese pondělní schůzka organizátorů, kde se bude řešit například i účast jednotlivých zástupců z řad KSČM. Podle tiskové mluvčí dalšího organizátora, iniciativy Ne základnám, Evy Novotné, se zatím neplánují společné protestní akce v dalších českých městech.

Americký voják s litevskou vlajkou.
Američtí vojáci prochází kolem obrněných trasportů Stryker.

Přejezd amerického vojenského konvoje, který se přes území České republiky bude vracet z vojenského cvičení NATO v Pobaltí, je plánován mezi 29. březnem a 1. dubnem. Konvoj vstoupí do Česka z Polska na třech hraničních přechodech v Bohumíně, Náchodě a Harrachově.

Jednotlivé složky konvoje se následně spojí v Praze, aby společně pokračovaly na svou základnu do Německa. Konkrétně se jedná o 118 vozidel a američtí vojáci by měli strávit v Česku dvě noci. Američtí vojáci by měli položit květiny u památníku Díky, Ameriko! při příležitosti blížícího se 70. výročí konce druhé světové války.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Pronájem bytu 1+1 v centru města
Pronájem bytu 1+1 v centru města

Pivovarská, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav II
9 000 Kč/měsíc