Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpůrci radaru to v Bruselu osladí české vládě

Česko

  21:42
ROKYCANY - Tři plné autobusy lidí, od teenagerů po sedmdesátileté seniory, vyrazily z Rokycan do Bruselu, kde chtějí ve středu protestovat proti plánované stavbě radaru v Brdech. Mají se zde zúčastnit několika mítinků před Evropským parlamentem (EP) organizovaných italskými a polskými aktivisty.

Prosincové protesty proti radaru před Úřadem vlády ČR foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

Cestu si zatím lidé hradí z vlastních zdrojů, přispívali od 800 do 1000 korun, část výdajů jim zaplatí europoslanci. Do Rokycan se podle informací starosty Trokavce Jana Neorala (nez.) a šéfa hnutí Nenásilí Jana Tamáše vrátí ve čtvrtek dopoledne.

"České vládě to tam osladíme," řekl Neoral všem cestujícím, mezi nimiž byly téměř tři desítky starostů brdských obcí. Od protestů v Bruselu si slibují to, že se diskuse o radarové základně přesune z českých kulturních domů a náměstí na půdu EP, a bude tak mít větší dosah i váhu.

Odpůrci radaru jsou podle aktivistů pro vládu neviditelní
"Hlavní akce nás čeká ve 14:00. Oblékneme se do bílých kombinéz, abychom ukázali, že 70 procent občanů naší republiky, kteří si nepřejí radar, jsou v podstatě pro českou vládu neviditelní," řekl Tamáš.

Podle něj je povědomí o projektu plánovaného radaru v EP velmi malé. Členové parlamentu, s nimiž se odpůrci radaru dosud setkali, byli podle Tamáše šokováni pokročilostí jednání s USA i mírou nesouhlasu s výstavbou mezi českými občany. Základnu USA v ČR odmítají podle průzkumů veřejného mínění zhruba dvě třetiny lidí.

Přijetí delegace z Ligy starostů a hnutí Nenásilí, které akci organizují, přislíbila Čechům také místopředsedkyně EP Luisa Morgantiniová. "Evropský parlament by se k radaru měl vyjádřit, zatím se na jeho půdě žádná diskuse nevedla," uvedl čtyřiadvacetiletý účastník Jaromír Vavroch, student z Mostu. Podle Neorala jedou do Bruselu také odborníci, například pražský fyzik Petr Pokorný.

Podle aktivistů by se měly podobné akce opakovat i v budoucnu. Společná kampaň hnutí proti radaru má trvat šest měsíců. "Už máme před sebou další cestu, jejíž cíl zatím nechceme zveřejňovat. Poté, co se vrátíme z Bruselu, uděláme přesný harmonogram cest," dodal Neoral. Petici proti radaru už podle něj podepsalo 300 tisíc lidí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat