Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS čeká v lednu kongres. Vedení rezignuje, straně chce šéfovat Němcová

Česko

  21:25
PRAHA - Kvůli drtivé porážce ODS ve volbách rezignují místopředsedové ODS i členové výkonné rady strany. Učiní tak ale až k datu konání kongresu strany, který bude v lednu. Po jednání výkonné rady to v neděli oznámil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. Na šéfku strany bude kandidovat místopředsedkyně Miroslava Němcová.

Úřadující předseda strany Martin Kuba a místopředsedkyně Miroslava Němcová vystoupili na tiskové konferenci po jednání Výkonné rady ODS. foto: ČTK

Kongres, na němž má být vybráno nové vedení strany, se uskuteční 17. nebo 25. ledna příštího roku. Občanští demokraté by si na kongresu měli zvolit nového předsedu - tento post je neobsazený od letní rezignace expremiéra Petra Nečase. Místopředseda ODS Martin Kuba jako úřadující šéf strany se do sněmovny nedostal. (Více čtěte ZDE)

"Já jsem výkonné radě oznámila, že jsem ochotna, připravena a hlavně chci kandidovat na pozici předsedkyně ODS a na žádnou jinou pozici kandidovat nebudu," řekla novinářům Němcová. Němcová vedla do sněmovních voleb občanské demokraty v Praze, získala nejvíce preferenčních hlasů.

O tom, koho by si ve vedení strany přála, nechtěla Němcová mluvit. Podle ní by delegáti měli zvolit takové vedení, které posílí vliv ODS a připraví stranu na příští rok, v kterém se uskuteční evropské, komunální a senátní volby.

ČTĚTE TAKÉ:

Členové vedení ještě před odpoledním jednání mluvili spíše o termínech konání kongresu v době od konce listopadu do poloviny prosince. Podle Kuby ale nakonec získaly většinovou podporu až lednové termíny. "Umožní nám to diskutovat. Volba nového vedení je rozhodnutím na dva roky a chceme, aby strana měla čas si tyto věci probrat," řekl novinářům Kuba.

Do opozice

Podle Němcové hrálo roli také to, že na konci listopadu by se měla poprvé sejít nová sněmovna. Poslanci pak zřejmě budou mít v prosinci dost práce.

Širší vedení ODS se v neděli shodlo na tom, že strana zůstane v opozici. Podle Němcové se vůbec neřešilo, kdo by mohl být v případném vyjednávacím týmu pro jednání o povolebním uspořádání. Poslanecký klub by se podle Němcové mohl sejít poprvé ve čtvrtek.

Občanští demokraté, dříve nejsilnější vládní strana, skončili ve volbách až pátí a pravděpodobně v opozici. Místo 53 poslanců z roku 2010 jich nyní budou mít jen 16.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....