15. března 2010 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS chce dohnat sociální demokraty. Zítra zahájí kampaň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 55Diskuse
Předseda ODS Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek. | foto: ČTK

PRAHA Občanská demokratická strana chystá na tuto středu start úvodní části své předvolební kampaně. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka budou postupně představena stranická "řešení" pro čtyři pilíře ekonomické části programu.

Ve středu má být zveřejněna nabídka, jak zajistit pracovní místa. V dalších týdnech pak návrhy pro spravedlivý sociální systém, podnikání a pro boj se zadlužením.

ODS s kampaní čeká záměrně

Opoždění volební kampaně ODS proti konkurenční ČSSD je záměrné. Řekl to místopředseda strany Petr Nečas. Stejně jako někteří další občanští demokraté, tvrdí, že spolustraníci mají zatím zůstat v klidu, přestože je ODS vidět mnohem méně než socialisté a ztrácí na ně i ve volebních průzkumech.

"My jsme takto rozhodnuti dlouhodobě nebo střednědobě. Určitě nejde o reakci. Jiří Paroubek oslovuje svoje voliče. Ty naše tedy taky, ale úplně jiným způsobem," poznamenal předseda ODS Mirek Topolánek.

"Máme svou vlastní strategii, vlastní načasování," doplnil Nečas.

"Nebude to prezentace populistických slibů, ale zcela konkrétní a reálné návrhy pro tato témata," prohlásil Topolánek. Volební internetovou stránku chce strana spustit začátkem dubna a kompletní volební program přestaví v polovině příštího měsíce.

Jednání grémia ODS v Praze bylo "náhradou" za zrušenou výkonnou radu ODS, která se kvůli špatnému počasí neuskutečnila v Chrudimi. Její náhradní termín zatím nebyl určen.

Grémium mimo jiné schválilo drobné změny na kandidátkách do květnových parlamentních voleb, většinou náhrady kandidátů, kteří odstoupili. Mezi změnami je i očekávané vyškrtnutí bývalého starosty Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila, stíhaného pro podezření z korupce, a jeho nahrazení poslankyní Danou Filipi. O této změně rozhodl jihomoravský regionální sněm už na konci února.

ČSSD představila svůj program v Teplicích
Svou předvolební nabídku představili sociální demokraté, největší konkurent ODS, v sobotu na velké konferenci v Teplicích. Topolánek se k ní dnes vrátil slovy, že tamní vystoupení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka připomínalo "projevy předlistopadových papalášů" formou i obsahem.

"Dozvěděli jsme se ale, že sociální demokracie je opravdu připravena vládnout s komunisty. To je nejsilnější sdělení ze soboty," dodal předseda ODS. Zdůraznil zároveň, že drtivá většina ODS vylučuje možnost případné velké koalice s ČSSD, o níž se dnes v médiích zmínil místopředseda strany David Vodrážka. "Koalice s Jiřím Paroubkem a jeho sociální demokracií je absolutně vyloučena," řekl.

Anketa

Dá se věřit předvolebním slibům?

Ano, vítězná strana je musí dodržet 362
Ano, pokud strana získá přes 50 % hlasů 806
Ne, ale vítězná strana by se měla snažit 1192
Ne. Je to jen předvolební rétorika 11660

Topolánek také zopakoval, že kandidatura ministra vnitra Martina Peciny za ČSSD v Praze je ukázkovým příkladem politické korupce a zneužití postavení ministra úřednické vlády. "Dohoda byla jednoznačná. Žádný z ministrů této vlády neměl kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny," poznamenal Topolánek.

"Půvabné" podle něj je, že Pecina na kandidátce nahradil někdejší poslankyni Strany zelených Olgu Zubovou, která loni přispěla k pádu Topolánkem vedené koaliční vlády s účastí její vlastní strany. "Ptáme se, co musel a bude muset udělat Martin Pecina za své místo na kandidátní listině," podotkl předseda ODS.

ČTK, Lidovky.cz
  • 55Diskuse