Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

ODS dá smlouvu k soudu

Česko

  7:55
PRAHA - Schválit Lisabonskou smlouvu? Až co řekne Ústavní soud. Takové je sobotní usnesení výkonné rady ODS, která se kvůli reformní smlouvě EU sešla v Plzni.

„Pokud se ukáže, že smlouva nevytváří prostor pro změnu naší ústavy, tak není žádný důvod pro referendum,“ míní premiér. foto: ČTK

Podle občanských demokratů může „nová verze Evropské ústavy“, kterou před čtyřmi dni schválili čelní představitelé EU, být v rozporu s českou ústavou. Proto ji chtějí nechat posoudit Ústavním soudem. Bojí se zejména možných právních dopadů tzv. Charty základních práv a svobod na český právní řád.

Z verdiktu Ústavního soudu také podle ODS vyplyne, jak by měla Česká republika reformní smlouvu schvalovat. Premiér Mirek Topolánek novinářům řekl, že zatím není jasné, jestli o tom rozhodnou členové Poslanecké sněmovny a Senátu, nebo všichni občané ČR v referendu. „Pokud se ukáže, že tato reformní smlouva žádným způsobem nevytváří prostor pro změnu naší ústavy, tak není žádný důvod pro referendum,“ míní premiér. Někteří členové ODS se myšlenky referenda zastávají, jiní jsou proti. Mezi ně patří například senátor Jaroslav Kubera.

„Pro referendum nejsem z principu, to se ani nedá udělat. Leda že by každý občan byl přezkoušen, jestli tu smlouvu četl,“ řekl LN Kubera, který patří v ODS k největším euroskeptikům.

„Doufám, že smlouva schválena nebude. Osobně pro ni hlasovat nebudu ani kdyby mě Topolánek prosil na kolenou,“ uvedl Kubera.

Postoj ODS kritizují sociální demokraté. Podle nich Topolánek hledá cestu, jak se všelidovému hlasování vyhnout. „Je to trošku schizofrenní, stejně jako všechny činy vlády pana Topolánka v zahraničněpolitické oblasti,“ komentoval předseda ČSSD Jiří Paroubek záměr ODS nechat reformní smlouvu schválit Ústavním soudem.

Největší opoziční strana chce ještě o způsobu schvalování reformní smlouvy diskutovat. „Referendum by asi bylo věcně správné, nicméně je tu i hledisko úspornosti. Přece jen stojí miliardu korun,“ řekl LN Paroubek. Stanovisko sociální demokracie by mělo být jasné během tohoto týdne.

Aby evropská smlouva vešla v platnost, musí ji podepsat všech 27 členských států. Kdyby smlouvu odmítla byť jen jedna země, znamenalo by to její konec. Právě proto se někteří evropští politici obávají referend, která mohou skončit nesouhlasem voličů.
Autor: