Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
21. října 2010 10:26, aktualizováno  10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS na Praze 1 ústupky nepomohou, odejde do opozice

Starosta Prahy 1 Filip Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Prahy 1 Filip Dvořák. | foto: ČTK

PRAHA Na radnici Prahy 1 se schyluje ke koaliční dohodě. Vítěz voleb TOP 09 ke spolupráci kromě Věcí veřejných a Strany zelených přizval i ČSSD. Dosud vládnoucí ODS se současným starostou Filipem Dvořákem by tak musela odejít do opozice. V případě dohody bude starostou Lomecký.

"Jednání výrazně pokročila," řekl Lomecký. Již v neděli začal jako vítěz dohadovat případnou koalici s VV a SZ, nyní se rozhodl přizvat i sociální demokracii. Mezi partnery totiž podle něj panuje shoda, že případná koalice by měla být stabilní a měla by tedy mít výraznější většinu. Zastupitelstvo Prahy 1 má 35 členů. TOP 09, VV a SZ v něm dají dohromady 20 hlasů, sociální demokracie by zajistila dalších šest.

Dále čtěte:

Strany plánované koalice se sešly na jednání ve středu večer, na schůzce již připravily znění koaliční smlouvy. V zásadních bodech se podle Lomeckého strany dohodly. "Úplná shoda nepanuje u článku bezpečnost a doprava, kde si Strana zelených ponechala čas na rozmyšlenou a zvážení svých výhrad," upřesnil šéf TOP 09 v Praze 1.

Filip Pospíšil (SZ) potvrdil, že na řadě bodů panuje shoda, některé body ale zelení považují za problematické. "Poslali jsme přehled výsledků jednání naší základní organizaci," dodal. Nelíbí se jim například rozšiřování kamerového systému. Jak se nakonec strana rozhodne, nechtěl předjímat.

Další jednání jsou naplánována na pátek. Pokud se strany dohodnou, podepíšou dohodu o budoucí dohodě, uvedl Lomecký. Koaliční smlouva by pak byla podepsána po senátních volbách.

Shodu v dosavadním vyjednávání potvrdila i Jana Pařízková (VV). "Je to na dobré cestě. Věřím, že to dopadne zdárně," poznamenala.

 V případě dohody by se podle ní měl stát starostou Lomecký. "Jeho mandát vítěze voleb ho k tomu předurčuje," řekla. Počet radních by měl být stejný jako dosud, tedy devět. "Všechny strany daly své nominace. Nepanuje boj o křesla," dodal k případnému personálnímu obsazení Lomecký.

Pokud dosavadní koaliční jednání dopadnou podle očekávání, ODS bude muset odejít do opozice. Ke změně stanoviska ostatních stran občanským demokratům nepomohla ani nabídka, že v případě vytvoření koalice s TOP 09 a VV do rady nenavrhnou současného starostu Filipa Dvořáka nebo bývalého představitele radnice Jana Bürgermeistera. S těmi totiž odmítaly kvůli jejich minulosti spolupracovat Věci veřejné.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!