Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

ODS: Ředitel má být manažer

Česko

  13:49
BRNO - Půjde řediteli Národního divadla v Brně Zdeňku Prokešovi o křeslo? Na brněnském magistrátě znovu zaznívá otázka, zda a kolik má radnice dávat do fungování tohoto stánku Thálie.

V čele ND v Brně možná bude stát manažer. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Někteří politici se ptají, zda by nebylo lepší, aby městské organizace včetně divadel místo odborníků řídili manažeři. Důvodem rozvířených spekulací může být i to, že vedení divadla žádá o navýšení dotací o několik milionů korun z přebytku loňského hospodaření radnice.

„Já ani úsek, který řídím, žádný návrh na odvolání ředitele divadla nechystám,“ řekl LN náměstek primátora Jan Holík (KDU-ČSL), který má kulturu na starosti. Připustil ale, že názory o možné výměně na ředitelském postu slyšel. „Nepovažoval bych to v tuto chvíli za šťastné. Ale samozřejmě nevím, s jakým zdůvodněním by takový návrh padl,“ řekl.

ODS upřednostňuje manažery před odborníky
Ředitele může odvolat pouze městská rada - v té má většinu koaliční ODS. Její zástupci se netají tím, že s hospodařením divadla spokojeni nejsou. „Stojí nás téměř 190 milionů korun ročně a podívejte se, kolik lidí ho navštěvuje. Ty prostředky by se daly používat efektivněji.

Obecně jsem zastáncem toho, že ředitelem společnosti by neměl být příslušník dané profese, ale manažer. Výjimky existují, ale v devadesáti procentech případů to platí,“ míní náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS). Odvolání Prokeše podle něj není na pořadu dne, i když ekonomika divadla potřebuje změnu.

Zatímco Národní divadlo v Brně si podle městského rozpočtu se svými více než šesti sty zaměstnanci vydělá na provoz přibližně ze čtvrtiny, u Městského divadla Brno se tento podíl blíží třetině.

Sám Prokeš, který před jmenováním řídil baletní soubor a roky současně zastupoval ředitele, tvrdí, že o možném odvolání neslyšel. „Nechci to komentovat,“ řekl. Připomněl, že ekonomiku divadla zatížilo převzetí Reduty, nárůst cen energií, povinné zvýšení platů zaměstnanců a množství oprav souvisejících se zastaralými technologiemi divadel.

„Rozpočet je napjatý každoročně, není už možné ušetřit uvnitř. I s procentem soběstačnosti jsme nad celostátním průměrem,“ podotkl. To potvrdil i náměstek Holík - rozpočet a nízká částka, kterou je Brno ochotno dát řediteli, byl podle něj důvod, proč při výběrovém řízení nástup do Brna odmítli i renomovaní principálové odjinud.

V čele drtivé většiny repertoárových divadel stojí v tuzemsku divadelníci. Manažeři se uplatňují spíše u institucí bez stálého souboru.

Bolestné hledání
Radní při hledání ředitele Národního divadla v Brně několikrát zažili krušné chvíle. Mojmír Weimann (ve funkci od roku 1995) odešel v roce 2002, kdy vyšlo najevo jeho členství v prověrkových komisích po srpnu 1968. Nynější ředitel Zdeněk Prokeš byl poté pověřen vedením.

Funkce se po dvojím konkursu měl v roce 2003 ujmout Ján Zavarský, toho ale radní pro poškozování jména divadla odvolali ještě před nástupem. Po třetím konkursu jmenovali Prokeše.

Autoři: