17. března 2010 12:29, aktualizováno  16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS spustila kampaň s Václavem Dobrákem a Marií Slušnou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 127Diskuse
Občanská demokratická strana zahájila volební kampaň. Šéf ODS Mirek Topolánek u kreslených postaviček Václava Dobráka a Marie Slušné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Občanská demokratická strana zahájila volební kampaň. Šéf ODS Mirek Topolánek u kreslených postaviček Václava Dobráka a Marie Slušné. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Občanská demokratická strana odstartovala úvodní část předvolební kampaně. Za účasti figurantů coby občanů České republiky - Václava Dobráka a Marie Slušné - představila svůj klíčový povolební úkol: boj s nezaměstnaností. Označila ho za "srdcové eso" kampaně. Po volbách chce ODS podporovat zkrácené úvazky, práci z domu, zaměstnávání absolventů a starších lidí i nezaměstnané, kteří začnou podnikat.

ODS veřejnosti představila svůj plán, jak zajistit pracovní místa. Se souborem opatření proti nezaměstnanosti seznámil veřejnost předseda ODS Mirek Topolánek. Součástí jeho prezentace byli modeloví občané České republiky - Marie Slušná a Václav Dobrák - figury, kterým dal tvář kreslíř Vladimír Jiránek.

"Nechceme, aby Václav přišel o práci a aby Marie byla závislá na manželovi a na sociálních dávkách. Narozdíl od Sociálních demokratů nenabízíme lidem dárečky a almužny, my jim nabídneme práci," řekl Topolánek.

Občanská demokratická strana zahájila volební kampaň. Šéf ODS Mirek Topolánek u kreslených postaviček Václava Dobráka a Marie Slušné.

Šéf ODS zdůraznil, že jde o trvalé pracovní příležitosti, nikoli "hladové zdi" stavěné na náklady daňových poplatníků. Recepty na téma zaměstnanosti z dílny ČSSD označil za lži a sliby, které zavedou Česko do fiskální pasti, v níž se nyní nachází Řecko.

Čtěte také:


170 tisíc nových pracovních míst
ODS hodlá podporovat kratší pracovní úvazky, práce z domu, zaměstnávání absolventů a starších lidí slibuje před sněmovními volbami ODS. V programu také figuruje slib pomoci pro nezaměstnané, kteří se rozhodnou podnikat.

ODS podle Topolánka vnímá úkol poprat se s nezaměstnaností jako klíčový, proto otevřela cyklus programových tiskových konferencí před volbami do sněmovny tímto tématem. Opatření mají podle ODS přinést 170 tisíc nových míst v soukromém sektoru, přitom nijak nezatíží státní rozpočet.

Občanská demokratická strana zahájila volební kampaň. Šéf ODS Mirek Topolánek u kreslených postaviček Václava Dobráka a Marie Slušné.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana ale není vznik tolika

Kolik by stály návrhy ODS?

Návrhy by podle ODS připravily veřejné rozpočty příští rok o 0,7 miliardy korun, ale dohromady za léta 2011 a 2012 by ovšem přinesly do veřejných rozpočtů 7,1 miliardy korun.

Podle propočtů ČSSD budou návrhy občanských demokratů stát mezi pěti až 10 miliardami korun.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach míní, že návrhy ODS navíc povedou k vyšší nezaměstnanosti. "Pokud by toto bylo v běžné demokratické zemi na západ od našich hranic, tak už jsou odboráři v ulicích," poznamenal k programu ODS Škromach.

pracovních míst možný pouze změnou pracovního práva. "ODS chce jen změnit pracovní právo, zavést výpověď bez udání důvodu, stěhovat pracovníky z místa na místo a vytvářet 'prapodivné pružné doby'," míní Urban.  Firmy mají podle něj málo zakázek a návrhy
ODS nová místa nevytvoří.

"Václav Dobrák se směje tomu, co slyšel a Marie Slušná je ustaraná," reagoval na předvolební kampaň ODS.

Firma, která nabídne práci, získá slevu na pojištění
Zaměstnavatelům, kteří vytvoří pracovní místo na dobu neurčitou pro absolventa či rodiče po návratu z rodičovské dovolené ODS slibuje slevu na sociálním pojištění ve výši 3600 korun ročně.

"Pracovní místa může vytvořit pouze soukromý sektor. Vláda mu buď může práci zkomplikovat, nebo mu utvářet prostor, aby práci dělal lépe. My jsme zvolili druhou variantu," řekl místopředseda ODS Petr Nečas.Nezaměstnané, kteří se rozhodnou pro start v podnikání, hodlá ODS povzbudit tím, že jim nechá po celou dobu plnou výši podpory. Toto opatření ale bude moci nezaměstnaný využít jen jednou za deset let.

Strana chce také podporovat používání částečných úvazků, firmám by na sociálním pojištění ulevila ročně 7200 korun za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi a starší 55 let, absolventy, zdravotně postižené a studenty.

Návrhy ODS hodnotí analytici obecně pozitivně

Dnešní návrhy ODS na snížení nezaměstnanosti hodnotí analytici obecně pozitivně. Oceňují především, že opatření zvyšují flexibilitu trhu práce a zlevňují tvorbu nových pracovních míst pro zaměstnavatele.

"Za pozitivní považuji, že se ODS zabývá tématem, které může zvýšit potenciál české ekonomiky. Návrh opatření je podpořen odhady výnosů a nákladů, z nichž není na první pohled zřejmá žádná nekonzistence. Těžiště opatření spočívají v zlevnění tvorby nových pracovních míst pro zaměstnavatele, což je na sklonku recese obzvlášť důležité," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.Dáte výpoveď? Nebudete mít nárok na plnou podporu
Změnit chtějí občanští demokraté také pravidla pro práci na dohodu tak, aby se na ni dalo pracovat po delší dobu. Uvažují i o tom, že by omezili podporu lidem, kteří podají výpověď z vlastní vůle. Neměli by mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.

"ODS také nehodlá zvýšit odvody na sociální pojištění ani daně," zdůraznil Nečas.

Po plánu, jak zajistit pracovní místa, hodlá ODS v dalších týdnech postupně zveřejnit stranické recepty pro pilíře ekonomické části programu - návrhy pro spravedlivý sociální systém, podnikání a pro boj se zadlužením.

Čtěte také:

S ostrou kampaní ODS ještě měsíc počká
Podle předsedy ODS Mirka Topolánka nechce ODS prezentovat populistické sliby, ale konkrétní návrhy pro jednotlivá témata. Volební internetovou stránku plánuje strana spustit začátkem dubna a kompletní volební program představí v polovině příštího měsíce. Tehdy také odstartuje ostrou fázi volební kampaně. Topolánek odmítl, že by proti ČSSD zaspala.

Sociální demokraté, největší konkurent ODS, svou předvolební nabídku představili v sobotu na velké konferenci v Teplicích. ODS je zatím ve srovnání s ČSSD v kampani mnohem méně viditelná, což někteří občanští demokraté nesou těžce. Volební manažer ODS Ivan Langer ale tvrdí, že takové načasování je záměrné. Zatímco sociální demokraté podle něj veřejnost plošně bombardují, občanští demokraté mají přichystané přesně naváděné inteligentní střely. Více čtěte ZDE.

Návrhy ODS na zajištění pracovních míst

1. Motivace pro vznik nových pracovních míst
Zaměstnavatel, který vytvoří nové pracovní místo na dobu neurčitou pro nezaměstnaného, absolventa nebo rodiče po skončení rodičovské, dostane na jeden rok slevu 3 600 Kč na sociálním pojištění. Stát za něj na dva roky převezme garanci výplaty 75 % případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou.

2. Podpora pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat
Nezaměstnanému, který začne podnikat jako živnostník, zůstane plná výše podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Toto opatření lze využít jednou za 10 let.

3. Více částečných úvazků
Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7 200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 12 let, lidi starší 55 let, absolventy, studenty, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované. Odstraníme diskriminaci částečných úvazků zrušením minimálního odvodu zdravotního pojištění.

4. Výhodnější práce na dohodu
Prodloužíme maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin.

5. Uvolnění smluv na dobu určitou
Úplně uvolníme řetězení a délku smluv u nově vzniklých pracovních míst na dobu určitou (na období 5 let do úplného odeznění krize).

6. Pružnější pracovní doba
Zavedeme pružnější konta pracovní doby a umožníme její flexibilnější nerovnoměrné rozložení.

7. Alternativní modely zaměstnávání
Rozšíříme využití alternativních modelů zaměstnávání (částečné úvazky, práce doma…) a zavedeme rekvalifikační projekty určené speciálně pro osoby měnící zaměstnání.

8. Dočasná práce u jiného zaměstnavatele
Obnovíme možnost dočasného přidělení zaměstnance k práci u jiného zaměstnavatele.

9. Kdo z vlastní vůle podá výpověď, nebude mít plnou výši podpory
Pokud zaměstnanec dá výpověď sám z vlastní vůle, nebude mít nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti.

10. Sociální dávky jen pro aktivní
Podmíníme výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek hmotné nouze účastí ve veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech.

11. Udržíme pracovní místa
Umožníme firmám s nedostatkem zakázek zvyšovat zaměstnancům kvalifikaci. Vzdělávací kurzy budou nadále financovány z evropských fondů.

12. Zabráníme zvýšení daní
Nepřipustíme zvýšení sociálního pojištění a daní z příjmů pro firmy a živnostníky. Pokud tomu nezabráníme, přijde o práci 60 tisíc lidí.

Zdroj: ODS

  • 127Diskuse

BMW Řada 6 3,0 640d Gran...
BMW Řada 6 3,0 640d Gran...

r.v. 2012, naj. 91 000 km, diesel
999 000 Kč (s DPH)