Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS v sále mluvila o změně. V zákulisí se tvrdě vyjednává

Česko

  8:57aktualizováno  17:38
PRAHA - První den kongresu občanské demokracie oficiálně skončil. Téměř všichni řečnící delegáti se shodli na tom, že strana potřebuje reformu, a to hlavně v podobě nového vedení. A právě o něm se velmi tvrdě hovoří v zákulisí hotelu Clarion.

Lídr strany Petr Nečas promlouvá na kongresu. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Zatímco lídr občanských demokratů Petr Nečas má téměř jisté, že bude v neděli zvolen novým předsedou strany, o křesla místopředsedů se utká několik kandidátů. Pozici prvního místopředsedy s největší pravděpodobností obhájí David Vodrážka, kterého podpořila většina stranických lídrů. Mezi delegáty se hovoří o tom, že křesla místopředsedů získají téměř určitě severomoravský Pavel Drobil a brněnský Pavel Blažek. Reálnou šanci má údajně i středočeský kandidát Milan Cabrnoch.

Hodně slimáčků, málo kapustičky
Zákulisní souboj se tak nyní zřejmě odehrává především o poslední volné místopředsednické křeslo. Podle některých delegátů jsou ve hře ještě místa dvě. Kromě Cabrnocha se bude údajně rozhodovat mezi severočeským kandidátem Alexandrem Vondrou, plzeňským Jiřím Pospíšilem a Martinem Kubou z jižních Čech. Kdo z nich v nejužším vedení strany nakonec usedne, je prý stále otevřené. "Je hodně slimáčků, málo kapustičky," popsali situaci před nedělní volbou někteří delegáti. "Podpory se budou dojednávat celou noc až do rána," řekl jeden z pražských občanských demokratů.

Z neoficiálních informací vyplývá, že ze hry o křeslo v nejužším vedení strany vypadla bývalá místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Lídr strany Petr Nečas ji ale může nabídnout i místo ve vládě, či post šéfky sněmovny. Nečas mezi svými favority do vedení už dříve jmenoval také Vondru, Pospíšila, Drobila, Blažka a Vodrážku.

ČTĚTE TAKÉ:

Některým delegátům ale dohody vadí. "Nebuďte tady do počtu, to myslím smrtelně vážně," prohlásil na závěr diskuse svérázný senátor Jaroslav Kubera. 

Petr Nečas ODS ve svém projevu tvrdě zkritizoval, měla by se podle něho zreformovat. "Dostali jsme nejvážnější zprávu od voličů, volby jsme nevyhráli, volby jsme prohráli. Odešlo od nás 800 tisíc voličů," řekl také Petr Nečas ve svém projevu. Členové strany by podle něho měli být k sobě kritičtí.

Václav Klaus ve svém dopise hlavně upozornil na to, že straně přeje obměnu, kterou podle něho nutně potřebuje. "Jako člověk, který tuto stranu založil i řídil, i jako prezident České republiky vám k tomu přeji hodně sil," dodal.

David Vodrážka, první místopředseda ODS, označil pravděpodobného vládního partnera své strany TOP 09 za "velmi nebezpečného přítele", který bude chtít úspěchy příští vlády prezentovat jako své.

David Vodrážka se vítá s Radkem Johnem.

Petr Gandalovič, Petr Bendl a Ivan Langer se ve svých projevech rozloučili s nejužším vedením. Langer tuto trojici označil za 'papá klub'. "Mám rád kongresy. Můžu tu složit účty," řekl Langer, který se nedostal do sněmovny. "ODS musí fungovat jako firma: výzkum, výroba, prodej," řekl také Langer. Rozloučil se krátkým audiovizuálním vzkazem, na jehož konci tlouklo modré srdce.

Vuvuzely i na kongresu ODS
Projevy přednesli i hosté kongresu, koaliční partneři ODS, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda Věcí veřejných Radek John. Oba dva vyzývají občanské demokraty, aby se soustředili na společnou spolupráci na zvelebování České republiky. Michaela Šojdrová z KDU-ČSL vyslovila přání, aby delegáti byli povzbuzováni v jednání na kongresu tak, jako by na ně doléhal zvuk vuvuzel z fotbalového mistrovství světa v JAR.

Proti Mirku Kalouskovi z TOP 09 se během prvního dne kongresu ozvalo několik kritických hlasů.

DOPIS MIRKA TOPOLÁNKA:

Výrazná obměna čeká zřejmě celé vedení ODS. Ze současných místopředsedů obhájí svou funkci asi jen David Vodrážka.

Zatímco při volbě předsedy strany zřejmě Nečas nebude mít soupeře, o obsazení funkcí místopředsedů se na kongresu utká více kandidátů. Důležitou roli přitom budou hrát i zákulisní dohody regionů. Nečas tak nemusí prosadit vedení, které by bylo úplně podle jeho představ. Kongres v neděli zvolí i nové tváře širšího vedení.

ČTĚTE VÍCE O KONGRESU:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...