Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odsedí si kmotr Novák trest? Rozhodnutí se opět odkládá

Česko

  7:00
PRAHA - Touto dobou už měl mít za sebou dva měsíce ve vězení. Vlivný podnikatel Alexandr Novák odsouzený za korupci je však stále na svobodě a rozhodnutí, zda za mříže poputuje, se opět odkládá. Znalecký ústav, který posuzuje jeho zdravotní stav, si totiž vyžádal více času.

Alexandr Novák na snímku z roku 2003 foto: Lidové noviny

"Požádali o prodloužení lhůty, posudek by měl být hotov v první polovině března," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Řeč je o znaleckém ústavu Nemocnice na Bulovce, který má zdravotní stav odsouzeného podnikatele vyhodnotit. Právě jeho zpráva rozhodne, kde bývalý senátor za ODS stráví příští měsíce. Hotová měla být už v polovině února. Jenže není.

Wolf na útěku

Lidovky.cz sledují také případ exposlance Petra Wolfa, který si má odpykávat trest za zneužití evropské dotace. Do vězení však nenastoupil a je pravděpodobné, že se skrývá v cizině. VÍCE ZDE

"Důvod prodloužení lhůty nelze nijak komentovat, protože i třeba prostá informace, že v lékařské dokumentaci na něco narazili, by mohla případ ovlivnit," sdělil mluvčí nemocnice Martin Šálek.

Dokud nebude lékařská zpráva hotová, zůstává Novák prozatím na svobodě. Požádal si totiž o odklad nástupu trestu a soudce se rozhodl, že dokud nedostane vyhodnocení, zda je odsouzený pobytu za mřížemi schopen, umožní mu zůstat doma.

Dva měsíce čekání

Cesta severočeského kmotra za mříže, kde má strávit čtyři roky za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, se tedy opět prodlužuje. Novák je pod drobnohledem médií už od Vánoc. Pár dní před svátky se měl hlásit v pankrácké věznici, jenže místo něj dorazila žádost o odklad trestu. Důvod? Veřejnosti blíže nespecifikované zdravotní potíže.

Soud tedy požádal vězeňskou službu, aby mu podala zprávu, zda dokáže poskytnou odsouzenému potřebnou péči. Výsledkem bylo doporučení odložit jeho trest za korupci o půl roku. Jenže ve zprávě zároveň stálo, že posudková komise neměla k dispozici kompletní lékařskou zprávu.

Místo definitivního verdiktu se proto chomutovský soud rozhodl, že zadá jiný posudek, tentokrát znaleckému ústavu Nemocnice na Bulovce. A na ten se stále čeká.

ČTĚTE TAKÉ:

České věznice se ale dokáží postarat i o nemocné vězně. Jedna z vězeňských nemocnic s veškerým personálem i operačním sálem se dokonce nachází přímo v Praze na Pankráci, kam měl Novák nastoupit. Ve vězení v Pardubicích si zase trest odpykává na sto třicet invalidů.

Krom rozhodnutí lékařské komise čeká Alexandr Novák ještě na výsledek dovolání k Nejvyššímu soudu a také na reakci na žádost o podání stížnosti pro porušení zákona, kterou zaslal ministru spravedlnosti.

40 milionů na tajný účet

Jak konkrétně se Novák provinil? V roce 1999 coby starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Německá společnost VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův účet v Rakousku přiteklo přes neprůhlednou firmu s daňovým domicilem na Kypru 40 milionů korun.

Na konci dlouhého soudního procesu s Novákem byl nejprve podmíněný trest. Nadřízený Krajský soud v Ústí nad Labem však trest letos v červenci změnil na nepodmíněný a to v délce čtyř let.


Autor: