18. prosince 2015 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolání nepomohlo. Exsoudce Knotek musí kvůli úplatkům na 5,5 roku za mříže

Bývalý soudce Josef Knotek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý soudce Josef Knotek | foto: Martin AdamecMAFRA

PRAHA Bývalý litoměřický soudce Josef Knotek definitivně půjde na pět let a šest měsíců za mříže, navíc musí zaplatit pokutu 150 tisíc korun. I jeho tehdejšímu kolegovi Ladislavu Jelínkovi Krajský soud v Hradci Králové potvrdil prvoinstanční verdikt - tříletou podmínku.

Antonínu Kühnovi s Antonínem Marčaníkem, kteří upláceli, soud potvrdil dvouleté podmínky. Verdikt je pravomocný.

Jičínský soud potrestal čtveřici ještě se zapisovatelkou Jiřinou Šindelářovou kvůli manipulaci s kauzami u litoměřického soudu letos v červenci, kromě Šindelářové se však všichni včetně státního zástupce proti verdiktu odvolali. Marně. Jak vyplývá ze čtvrtečního rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové, tresty potvrdil.

„Obžalovaný Knotek byl odsouzen k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání 5 roků a 6 měsíců, byl mu uložen peněžitý trest ve výši 150 tisíc korun a trest propadnutí věci, a to částky 30 tisíc korun,“ potvrdila informace serveru Lidovky.cz mluvčí hradeckého krajského soudu Kateřina Podeszwová. Soudce putuje za mříže kvůli přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení.

„Odvolání obžalovaných Jelínka, Khüna a Marčaníka a odvolání státního zástupce byla zamítnuta. Prvostupňový rozsudek tak nabyl právní moci,“ uvedla Podeszwová. Jelínek tak dostal tříletou podmínku, Khün s Marčaníkem potom dvouletou.

Pro Jelínka navíc pravomocný verdikt znamená ještě jeden citelný postih, přišel o soudcovský talár. „Podle zákona o soudech a soudcích zaniká funkce soudce dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně nebo odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody pro trestný čin spáchaný z nedbalosti,“ upřesnila mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristina Labohá.

Knotka i Jelínka kvůli stíhání tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil již dříve postavil mimo službu, Knotek později na funkci soudce rezignoval, Jelínek nicméně až doteď pobíral část platu. V kauze figuruje pouze u jediného skutku.

Knotek za ním v roce 2011 poslal zapisovatelku Šindelářovou s prosbou, aby urychlil rozhodnutí o podmíněném propuštění z výkonu trestu u leasingového podvodníka Romana Bečvaříka. Soudce vyhověl, za což jeho kolega Knotek zkasíroval 30 tisíc, Jelínek si nechal slíbit pouhou láhev whisky. Knotek navíc vedle toho za peníze manipuloval dalšími kauzami, na úplatcích si podle obžaloby nechal slíbit statisíce korun.

Vlevo soudce Josef Knotek, vpravo Ladislav Jelínek.

Vlevo Josef Knotek, vpravo Ladislav Jelínek.

Soudci i další odsouzení již mají pouze možnost podat dovolání, advokáti Knotka s Jelínkem se k pravomocnému verdiktu ani k dalšímu postupu odmítli vyjadřovat. „Nemám svolení klienta,“ uvedl pouze Knotkův obhájce Pavel Polák. Před soudem nicméně poukazovali na nezákonnost odposlechů z Knotkovy kanceláře a zpochybňovali i další důkazy.

Hradecký soud o případu rozhodoval už podruhé, loni prvoinstanční verdikt zrušil a věc vrátil k novému projednání do Jičína. Jelínek původně vyvázl bez trestu, pouze s návrhem na kárné řízení. Dnes již bývalý soudce přitom brzy na lavici obžalovaných zasedne podruhé. Jak informoval server Lidovky.cz, na spadnutí je obžaloba v dalším úplatkářském případu, kdy podle obvinění za peníze nabízel ovlivnění kauz u kolegy z litoměřického soudu. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz