Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvolat stíhaného šéfa Horské služby? Počkáme, reaguje ministerstvo

Česko

  11:11
PRAHA - Stíhaný šéf Horské služby Jiří Brožek se o svoje místo bát nemusí. Tedy alespoň prozatím. Ministryně pro místní rozvoj ani dozorčí rada ho odvolat nehodlá. Vyčkají až na výsledky policejního vyšetřování. Brožek čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Náčelník Horské služby Jiří Brožek. foto: MAFRA

Ministerstvo pro místní rozvoj, pod nějž Horská služba spadá, argumentuje, že nedisponuje detaily k případu. „Stejně jako správní a dozorčí rada Horské služby, bylo náčelníkem Horské služby v říjnu loňského roku stručně informováno o trestním oznámení. Nyní musíme vyčkat na výsledky šetření policie, ctíme presumpci neviny. Jako zakladatel této organizace budeme vývoj kauzy velmi pečlivě sledovat a pak přistoupíme k případnému řešení,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Policie stíhá šéfa Horské služby. Kvůli dotačnímu podvodu

Stejný postoj zaujímá i dozorčí rada Horské služby, jejíž předseda Lukasz Kryński pracuje jako ředitel odboru kabinetu ministerstva pro místní rozvoj. Další členka dozorčí rady Horské služby Lenka Deverová obvinění Brožka odmítla blíže komentovat.

Potvrdila pouze, že o obvinění ví. „S ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti členů dozorčí rady a probíhající vyšetřování se ve věci dále nebudu vyjadřovat,“ reagovala Deverová na dotaz serveru Lidovky.cz.

Není tak ani jasné, zda rada o případu jednala. „Já k tomu nebudu nic říkat, musíte se obrátit na našeho tiskového mluvčího,“ odmítl její další člen Michal Klimeš.

Obvinění se má týkat vyplácení odměn z dotačních peněz, Brožkův advokát Filip Svoboda ale mluví o pouhé administrativní chybě. Na nesrovnalosti podle informací serveru Lidovky.cz upozornila kontrola Horské služby.

Autor: