Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie stíhá šéfa Horské služby. Kvůli dotačnímu podvodu

Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | foto: MAFRA

PRAHA Náčelník Horské služby Jiří Brožek čelí obvinění kvůli dotačnímu podvodu. Jak zjistil a ověřil server Lidovky.cz, policie ho začala stíhat na konci loňského roku. Šéf služby se k obvinění odmítl vyjádřit, ve funkci však zůstává. Jeho advokát Filip Svoboda stíhání označil za přehnané.

Loni v prosinci si Brožek stěžoval, že Horská služba má za sebou co do počtu zásahů nejpernější rok. V té době již však řešil jiný problém - na stole mu přistálo policejní obvinění.

„Případ šetří náš odbor hospodářské kriminality pro podezření z trestného činu dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.

Brožkovo jméno sice přímo nezmínila, i tak je ale z jejích slov zřejmé, že obvinění se týká právě něj. „Z trestných činů stíháme od posledního čtvrtletí loňského roku statutárního zástupce Horské služby,“ přiblížila mluvčí. Statutárním orgánem Horské služby je právě náčelník.

Sám Brožek se odmítl ke svému stíhání vyjádřit. „Vzhledem k tomu, že je to v šetření, nic vám k tomu neřeknu,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. Stejně odpověděl i na otázku, zda zvažuje rezignaci.

Advokát: Šlo o administrativní setkání

Detaily případu prozatím nejsou známy, podle informací serveru Lidovky.cz se však jeho ústředním tématem stalo podivné vyplácení odměn z dotačních peněz. Brožkův advokát Filip Svoboda ale na rozdíl od policie tvrdí, že jde o pouhé administrativní selhání a detektivové byli přehnaně horliví.

„Řešení této situace prostředky trestního práva považuji v této věci za nepřiměřené. Nikomu nevznikla žádná škoda a nikdo se neobohatil. Nelze kriminalizovat každé potenciální administrativní pochybení subjektů, které navíc nepochybně jednaly v dobré víře,“ napsal advokát Svoboda serveru Lidovky.cz.

Šéf Horské služby přes advokáta nakonec odmítl jakoukoliv trestní odpovědnost. „Náčelník horské služby navíc nikdy přímo nezpracovával doklady, které sloužily pro získání dotace či finanční podpory,“ argumentuje Svoboda.

Horská služba od roku 2004 spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj v rámci podpory cestovního ruchu. Každoročně žádá o dotaci na fungování, loni získala 92 milionů korun na provoz a 15 milionů na investice. U Integrovaného operačního programu navíc zažádala o 30 milionů na projekt České hory. V organizaci pracuje 70 stálých zaměstnanců.

,
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...