Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jeho myšlenky lze považovat za pitomosti, vysvětlil soud, proč může být Okamura Pitomio

Tomio Okamura s jedným z posměšných plakátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura s jedným z posměšných plakátů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Je to politik kontroverzní, nekorektní a provokativní, proto na něj lze za určitých podmínek vztáhnout přezdívku Pitomio. Tímto způsobem vysvětlil Vrchní soud v Praze, proč dal v důsledku při sporu vydavatelství časopisu Reflex a poslancem Tomiem Okamurou za pravdu magazínu. Vyplývá to z verdiktu, jejž má server Lidovky.cz k dispozici. Reflex se sice za použití této přezdívky musel omluvit, ale napříště ji může při oprávněné kritice použít.

„Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv apriori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti,“ stojí v rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jenž se tak v pohledu na použití přízviska Pitomio ztotožnil s původním rozsudkem pražského městského soudu.

Spor mezi Okamurou a vydavatelstvím týdeníku Reflex vypukl v roce 2013 poté, co časopis politika zpodobnil jako klauna s přízviskem Pitomio. Současný šéfredaktor titulu Marek Stoniš tak třeba Okamuru počastoval v komentáři ze srpna 2013, když reflektoval předvolební dění v zemi. „A do toho přichází Pitomio Okamura, celý v bílém a říká: Můj Úsvit chce ve volbách deset procent! A jeho recept? Rafinovaný. Pro každého něco: Pro závistivce zákon o prokázání majetku, pro komunisty jeho zabavování. Pro pravičáky snižování daní a daňové prázdniny,“ uvedl tehdy.

Poslanec si v letech 2012 a 2013 od časopisu vysloužil přídomek Pitomio v pěti textech. Okamura se bránil žalobou, zastání se dočkal zčásti. V roce 2015 Městský soud v Praze nařídil vydavatelství omluvit se za dva články – za Stonišův text a pozvánku „Sledujte s námi první povolební debatu“ na webu z října 2013, podle soudu v nich autoři použili přezdívku samoúčelně. Zbylé články však Reflexu prošly, Okamura pak nedosáhl ani na požadovanou satisfakci ve výši 300 tisíc korun, úhradu výloh a omluvu přímo v časopisu.

Nezdráhá se vyprávět vulgární vtipy, vystupuje provokativně, píše o Okamurovi soud

Okamura se odvolal k vrchnímu soudu, jenže druhá soudní instance letos v lednu případ vyhodnotila stejně. Předsedkyně odvolacího senátu Milena Opatrná označila práci kolegů z městského soudu za precizní, podle ní dostatečně vážili mezi ochranou důstojnosti a svobodou projevu. „Z tohoto důvodu proto odlišil soud prvého stupně to, kdy je předmětem jen výsměchu nebo ponížení, ale pokud bude součástí politické kritiky, dospěl k závěru, že v této souvislosti je možné politické karikatury i zkomoleniny jména používat,“ uvedla soudkyně.

Někdejší prezidentský kandidát, senátor a nynější poslanec při sporu argumentoval, že žádný jiný politik v této zemi nečelil takovým výpadům ze strany médií jako on. Podle Okamury mu měly zmíněné ataky zabránit v rozkvětu jeho politické kariéry. Žádný z obou soudů ale nedospěl k závěru, že by Reflex závažně narušil jeho důstojnost. Zvlášť když Okamura má sám o sobě svérázný smysl pro sebeprezentaci.

„Nezdráhá se ani vyprávět vulgární vtipy, natáčí názorový videovstup z masážního lůžka, či tělocvičny a podobně,“ píše se o Okamurovi v rozsudku. Reflexu v důsledku ve sporu pomohlo i to, jakým způsobem politik vystupuje. Lidové řečeno si svým nevybíravým vystupováním řekl o ostrou reakci sám. „Soud vzal v potaz také skutečnost, že sám žalobce vystupuje provokativně, propaguje politickou nekorektnost, sám často volí silná slova, snaží se působit kontroverzně,“ stojí ve verdiktu soudkyně Opatrné.

Tomio Okamura
Tomio Okamura

Vrchní soud v Praze rozsudek předal první instanci uplynulý týden, ta pak verdikt rozešle oběma stranám. Až ho Okamura a vydavatelství dostanou do ruky, budou mít dva měsíce na případné dovolání k Nejvyššímu soudu. Reflex však považuje spor za uzavřený. „Omluva už vyšla, my jsme se proti ní po vzájemné dohodě neodvolávali. Jinak pokud jde o náš komentář, neměli jsme s ní problém,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš.

Reflex už nejspíš Pitomia nepoužije, Okamura si může podat dovolání

Ačkoliv má nyní Reflex soudy jasně vymezené pole k použití přízviska Pitomio, s největší pravděpodobností se na něj v dohledné době nevydá. Alespoň tak lze usuzovat ze Stonišova komentáře na webu, jímž šéfredaktor výsledek pře glosoval. „Pitomiů, kteří jsou českému demokratickému systému nebezpečnější, než originální Pitomio, plavou ve zdejším politickém akváriu celá hejna,“ napsal s tím, že podrobně se zabývat ve stávající politické situaci Okamurou nemá příliš smysl.

Omluva za Pitomia

Týdeník Reflex se poslanci Okamurovi za použití přízviska Pitomio omluvil 27. srpna 2015, omluvu zveřejnil na svém webu (za články zveřejněné v časopise se omlouvat nemusel). Omluva zněla následovně:
Časopis Reflex se omlouvá Tomio Okamurovi za označení "Pitomio"
Na základě verdiktu Městského soudu pro Prahu zveřejňujeme následující omluvu.
Omlouváme se panu Tomio Okamurovi, že na www.reflex.cz byl označován v článku s názvem „Pitomio: Všichni se perou, já se směju“ ze dne 28. 8. 2013 a v Online komentáři redaktorů Reflexu s názvem „Sledujte s námi první povolební debatu“ ze dne 26. 10. 2013 jako „Pitomio“.

Zda bude chtít dostat kauzu až k Nejvyššímu soudu sám poslanec, není jasné. Serveru Lidovky.cz se ho přes opakovanou snahu zastihnout nepodařilo. Když ale případ v lednu vrchní soud „rozetnul“, už přes dva roky nezařazený poslanec (jeho mateřský klub ho v březnu 2015 vyloučil) dovolání připustil. „Další kroky zvážím na základě toho, až dostanu písemné odůvodnění rozsudku,“ sdělil tehdy serveru Lidovky.cz.

Je pro českou veřejnou diskusi přínosné, aby média v rámci kritiky politiků mohla sahat k takovým přirovnáním, jenž nyní posvětil pražský vrchní soud? Například šéf sociologické agentury Factum Invenio Jan Herzmann si není jistý, výsledek sporu přijal s rozpaky. „Vůbec nezpochybňuji, že existuje cosi jako svoboda vyjádření. Otázkou je, jestli nástroje k vyjádření názoru, ty výrazy a obraty, musí být až tak agresivní a vulgární,“ sdělil serveru Lidovky.cz Herzmann s tím, že taková kritika přispívá k hrubnutí společnosti.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...