Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamura prý odváděl ze své strany až milion měsíčně

Česko

  14:32
PRAHA - Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura odváděl ze stranické kasy v listopadu a prosinci loňského roku peníze, píše v aktuálním čísle týdeník Reflex. Okamura podle časopisu hnutí fakturoval mediální a marketingové činnosti, které nemohl zvládnout. Šlo o téměř milion korun měsíčně. Okamura tato tvrzení odmítá a připravuje proti Reflexu právní kroky.

Předseda Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura foto: MAFRA - Tomáš Krist

Odklánění peněz bylo podle Reflexu prozrazeno díky výroční finanční zprávě, kterou musí každá politická strana předložit, a pak také postojem externího auditora Jiřího Balouna. Ten se odmítl pod účetní závěrku podepsat. Namítal, že fakturované činnosti se nesmějí překrývat s činnostmi, které souvisejí s vykonáváním funkce předsedy hnutí.

ČTĚTE TAKÉ

Podstatná část fakturovaných činností se však překrývala s funkcí předsedy. Hnutí Okamurovi vyplácelo peníze například za aktualizaci webových stránek, tvorbu marketingové strategie pro volební kampaň, jednání s médii či přípravu podkladů pro jednání poslaneckého klubu ohledně projednávaných tisků ve Sněmovně. Poskytovatelem služeb byl Okamura, objednatelem hnutí Úsvit přímé demokracie.

Úsvit se podobá spíše soukromé firmě než politické straně

Okamura podle mluvčího Jana Zilvara nemá s hnutím jakoukoli platnou smlouvu, na základě které by mu hnutí vyplácelo peníze. Podle něj již auditor dal k výroční zprávě hnutí výrok bez výhrad.

ČTĚTE TAKÉ

"Již v minulosti byla smlouva s Tomio Okamurou na jeho žádost ukončena dohodou, protože ji považoval za nevhodnou, a mediální služby zajišťují jiné subjekty. Všechna plnění byla již v minulosti narovnána a Tomio Okamura výsledně od hnutí nezíská ani korunu," píše hnutí v tiskové zprávě. Okamura služby zajišťoval pouze po organizační stránce, konkrétní činnosti zpracovávalo několik subdodavatelů.

Okamurova strana má oficiálně jen devět členů, za čtyřleté volební období může strana ze státního rozpočtu získat více než 122 milionů korun, píše časopis. Ve stanovách Úsvitu je podle Reflexu nestandardní to, že předseda strany na tajemníkův návrh sám schvaluje rozpočet hnutí. Podle stanov jde spíše o soukromou firmu než demokratickou politickou stranu. I to Úsvit odmítá a zdůrazňuje, že stanovy byly uznány jako demokratické ministerstvem vnitra.

Autoři: ,