Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omezení pohybu čelí kritice ze všech stran. V nejmenší obci Česka se obyvatelé projdou jen od cedule k ceduli

Policejní kontrola u uzavřených okresů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní kontrola u uzavřených okresů. | foto: Michal TurekMAFRA

Praha Vláda od pondělí omezí pohyb osob, a to například zákazem opustit území okresu, uzavřením dalších obchodů nebo pobytem venku pouze na území své obce. Značnému počtu lidí to výrazně zkomplikuje život, jako třeba obyvatelům nejmenší obce Česka.

Jihomoravská vesnice Závist je z velké části obklopena lesy, ty ale patří k jiným obcím. A tak při snaze dodržet nově nařízená opatření, nezbývá místním nic jiného než se procházet po ulici tam a zpět. Cesta od začátku na konec této obce trvá normální chůzí asi šest minut.

„Budeme moci chodit tak od cedule k ceduli, dál už jsou to jiné katastry. Do lesa tady za vesnicí si ale asi zajdeme. Nevěřím tomu, že to omezení bude jen na tři týdny. Normálně jezdíme na nákup do Kuřimi, to je ale jiný okres, takže budeme asi muset do Blanska, i když je to dál,“ uvedla pro Novinky.cz jedna z místních obyvatelek.

„Zkusíme to vydržet a snad to pomůže. Vidím to jako zoufalý pokus. Jenže k čemu to bude, když to budeme dodržovat u nás. Viděl jste to, lidi jezdili do ciziny na hory, teď zas museli do Afriky a přitáhli to znovu. Omezení pohybu mě až tak netrápí, zato je mi líto dětí a školy. Vnuk nastoupil na vysokou a od září tam byl asi 14 dní, jinak se učí z domu. Vnučka má šest let a má jít do první třídy na podzim,“ posteskl si další z obyvatel obce.

Ne všichni jsou k uzavření okresů a obcí tak smířliví, na Twitteru se to stížnostmi jen hemží: „S dětmi nemůžu ani do nejbližšího lesa. Hřiště budou uzavřená, v obci roušky. To si vážně někdo dělá tuhle...legraci, ne?“ zní jeden z příspěvků.

„Těžko se hledá něco pozitivního na celnících na hranicích obce vzhledem k tomu, že v mé obci nic zajímavého není a kilometr daleko ve vedlejší obci už by mě mohli zatknout. Masakr. Kam se hrabou ploty na hranicích, ten šílený Slovák nám je postaví mezi dvory na sídlištích,“ píše jiný uživatel sociální sítě.

Omezení pohybu budou platná od 1.března, a to zatím po dobu tří týdnů. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Kabinet o zpřísnění opatření rozhodl na pátečním večerním zasedání.

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí na následující tři týdny pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat.

Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Nasazeno může být též až 5000 vojáků, řekl na páteční tiskvé konferenci vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.