Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Omývat, omývat, omývat, radí lékaři, jak se vyhnout nákaze

Česko

  14:30aktualizováno  16:35
PRAHA - Jak se vyhnout smrtící bakterii, která způsobuje krvácivé průjmy? Zeleninu omývat, omývat, omývat, radí odborníci. Základem je také používat zvláštní kuchyňské vybavení pro zpracování zeleniny, masa a pečiva. Dosud ale není jisté, že se nebezpečná nákaza šíří jen z konzumace okurek. Stejné bakterie mohou být třeba i na salátu nebo na rajčatech.

Kontaminované okurky straší Evropu. Základem je zeleninu důkladně omýt, radí odborníci. foto: Reuters

Také proto Státní potravinářská inspekce rozšiřuje testování i na další druhy zeleniny. Kontrolovat navíc bude i zboží dovezené z jiných než rizikových států, tedy z Rumunska a Bulharska. A na testy se musí připravit i dodavatelé tuzemští.

Jak se bránit nebezpečné nákaze? Ptejte se

Největší rizika jsou ale spojená s konzumací zeleniny dovezené ze Španělska, Německa, Nizozemska a Dánska. Odborníci předpokládají, že právě ze Španělska se dále do Evropy dostaly kontaminované potraviny.

K tématu

"Postup je stále stejný, ovoce, zelenina – řádně umývat, na vlastním prkénku, umytýma rukama. Při cestách do exotických zemí se říká u ovoce a zeleniny, pokud nemůžete něco uvařit, oloupat, tak to raději nejezte," podotýká Jitka Částková z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu. "To ale není náš případ, řádně umývat se dá, oloupat se také dá," zdůrazňuje.

Zeleninu povařit

Potravinářská inspekce doporučuje koupenou zeleninu před konzumací alespoň dvě minuty vařit na 70 stupňů Celsia. Vyšší teplota totiž bakterie bezpečně zlikviduje.

Lidé by si měli při nakupování zeleniny ověřovat, odkud byla dovezená a jak byla ošetřená. Pokud ale budou zeleninu důkladně mýt, snižují riziko nákazy. "Řádné omytí by mělo stačit," podotkla Částková s tím, že pro ještě větší bezpečí je lepší okurky loupat. A základem je také používat jedno kuchyňské náčiní pro ovoce a zeleninu, další pro maso a pečivo.

K TÉMATU

Krvácivé průjmy, kvůli kterým v Německu zemřelo už 13 lidí a dalších 30 je v kritickém stavu, způsobuje střevní bakterie zvaná enterohemoragická Escherichia coli. Na zeleninu se dostala zřejmě z hnoje nemocných prasat nebo skotu. Kromě Německa nemocné hlásí i sever Evropy, Velká Británie nebo Nizozemsko.

Nákaza se projevuje vodnatými, krvácivými průjmy a také takzvaným hemolytickouremickým syndromem, při němž dochází k selhání ledvin a chudokrevnosti v důsledku rozpadu červených krvinek a nedostatku krevních destiček. Inkubační doba nemoci je asi deset dní.

Kde všude se v Česku prodávaly nebezpečné okurky:

Státní potravinářská a zemědělská inspekce dohledala prodejny v České republice, do nichž byly dodány rizikové bio-okurky, které by mohly být kontaminované. Vždy šlo jen o několik jednotlivých kusů. Kromě firemních prodejen společnosti Country Life šlo o tyto obchody:


Antlová Kateřina, Břeclav
Kopecká Monika, Řevnice
Lumo natur s.r.o., Praha 4
Bazalka s.r.o., Hradec Králové
Plhoňová Eva, Praha 4
Kosinová Miroslava, Praha 4
Nováková Jana, Vysoké Mýto
Svobodová Eliška, Kamenný Přívoz
Koštialová Hana, Praha 9
Drechsler Jiří, Přelouč
Vozembouch s.r.o., Mníšek pod Brdy
Rozmarýna CZ s.r.o., Praha 5

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...