Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku už na Covid-19 zemřelo 31 lidí a počet nakažených stoupl na 3257. Každý sedmý je senior

Odběrné místo na testy na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrné místo na testy na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Na nákazu koronavirem v Česku podle ministerstva zdravotnictví zemřelo 31 lidí, ráno úřady evidovaly 24 obětí. Vyléčených je 45, oproti předchozím statistikám počet vzrostl o 20. Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula po jednání vlády poznamenal, že vzhledem k postupu léčby bude nyní častěji růst počet vyléčených. Počet nakažených za úterý k 19:10 stoupl o 256 na 3257.

„Data stále precizujeme, ale skutečně mělo by to být tak, že v tuto chvíli máme veškerá úmrtí, která proběhla u pacientů, kteří jsou nemocní na COVID-19. Jsou to všechno pacienti, kteří byli hospitalizováni. I když byly ze zařízení sociální péče, tak nezemřeli v těchto zařízeních, ale byli převezeni do některé nemocnice, kde následně zemřeli. Takže to číslo je skutečně validní,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V pondělí se počet oznámených úmrtí na nemoc COVID-19 zvýšil o sedm. V neděli ministerstvo zdravotnictví informovalo o pěti úmrtích, v sobotu o dvou.

Nejvíc nakažených osob je v Praze, podle dat k dnešním 19:00 to bylo 844. Následují Středočeský (415), Moravskoslezský (303) a Olomoucký (292) kraj.

Senioři se často nakazili domovech důchodců

Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi nového typu koronaviru. Také v Česku jich je mezi 31 zemřelými v nemocnicích většina, často se nakazili v domovech důchodců. První případy nákazy byly v Česku potvrzeny 1. března, v úterý počty nemocných překročily 3200, seniorů bylo k večeru 469. Nemocnice pro nemocné zřizují speciální lůžka, opatření zavedly i domovy pro seniory.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil před týdnem model počtu nakažených mezi seniory, který počítal s jejich 15procentním podílem mezi nemocnými. „Pokud bychom udrželi podíl nakažených seniorů na patnácti procentech, tak by byl počet nakažených seniorů poměrně zvládnutelný, i kdyby to stouplo ke 30 procentům, tak ještě zvládnutelný,“ řekl tehdy ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Model počítal na konci března s 500 nemocnými seniory nad 65 let, reálně jich je 469. Na konci dubna jich pak při pokračování 15 procent mělo být zhruba 2300. Model horšího vývoje počítal s nárůstem podílu až na 30 procent, který by znamenal více než 3500 nemocných seniorů. Další odhady vývoje ministerstvo zdravotnictví zveřejní ve středu.

Se šířením epidemie v Česku se zvýšil počet vážných případů u starších nebo více nemocných lidí. Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 291 lidí s vážnějšími průběhy nemoci, 64 z nich potřebuje plicní ventilaci nebo přístrojové okysličování krve.

První pacient nakažený koronavirem zemřel 22. března. Byl to 95letý muž, který žil v domově pro seniory a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. V podobných zařízeních je nakažených klientů více než stovka, v některých desítky najednou. Návštěvy jsou tam zakázané od 9. března, klienti se tak většinou nejspíš nakazili od personálu. V zařízení v Litoměřicích dnes potvrdilo nákazu u více než 50 klientů, přes dvě desítky je také v dalším na Havlíčkobrodsku nebo léčebně dlouhodobě nemocných v Praze.

Ministerstvo nejdříve uvedlo, že by lidé s COVID-19 měli stonat přímo v těchto zařízeních sociálních služeb. Měla jim vyhradit desetinu kapacity, samostatný personál a sociální zařízení. Domovy si od začátku měsíce ale stěžují, že nemají dostatek ochranných pomůcek k tomu, aby o nemocné pečovaly. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je prostřednictvím krajů dostanou.

Proti tomu se ohradili jejich zřizovatelé, že v některých případech taková opatření nejsou možná. Dostatečné kapacity pro ty, kteří mají lehký průběh nemoci a nepotřebují lékařskou péči, nemají ani nemocnice. Lůžka a personál jsou potřeba pro vážné případy, kterých je asi desetina. Z nich pětina vyžaduje intenzivní péči a přístroje na pomoc s dýcháním.

Později bylo rozhodnuto, že v každém kraji bude pro tyto seniory vyhrazené nějaké zařízení. Například z pražských domovů jsou přesouváni do Lázní Toušeň, další místa by měla být v Nemocnici Na Františku. Celkem chce ministerstvo pro tyto nemocné seniory v ČR vyhradit asi 320 lůžek. Nemocnice ale nemají dost personálu.

Problémy nastávají hlavně tam, kde je nakažený nebo v karanténě i personál. Například v Břevnici na Havlíčkobrodsku žádal kraj o pomoc armádu, nakonec v zařízení pomáhají hasiči a tři zdravotníky posílá pražská Nemocnice na Bulovce. Podobná situace bude zřejmě ve více zařízeních, kdy jsou nemocí klienti i personál a i ti zdraví pak musí do karantény.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Konečná verze románu stála hodně úsilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Konečná verze románu stála hodně úsilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Konečná verze románu stála hodně úsilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?