Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku už na Covid-19 zemřelo 31 lidí a počet nakažených stoupl na 3257. Každý sedmý je senior

Odběrné místo na testy na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce. foto:  Dan Materna, MAFRA

Sledujeme online
Praha - Na nákazu koronavirem v Česku podle ministerstva zdravotnictví zemřelo 31 lidí, ráno úřady evidovaly 24 obětí. Vyléčených je 45, oproti předchozím statistikám počet vzrostl o 20. Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula po jednání vlády poznamenal, že vzhledem k postupu léčby bude nyní častěji růst počet vyléčených. Počet nakažených za úterý k 19:10 stoupl o 256 na 3257.
  7:05aktualizováno  20:04

„Data stále precizujeme, ale skutečně mělo by to být tak, že v tuto chvíli máme veškerá úmrtí, která proběhla u pacientů, kteří jsou nemocní na COVID-19. Jsou to všechno pacienti, kteří byli hospitalizováni. I když byly ze zařízení sociální péče, tak nezemřeli v těchto zařízeních, ale byli převezeni do některé nemocnice, kde následně zemřeli. Takže to číslo je skutečně validní,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V pondělí se počet oznámených úmrtí na nemoc COVID-19 zvýšil o sedm. V neděli ministerstvo zdravotnictví informovalo o pěti úmrtích, v sobotu o dvou.

Nejvíc nakažených osob je v Praze, podle dat k dnešním 19:00 to bylo 844. Následují Středočeský (415), Moravskoslezský (303) a Olomoucký (292) kraj.

Senioři se často nakazili domovech důchodců

Každý sedmý nakažený COVID-19 je senior nad 65 let, kteří jsou podle odborníků nejčastějšími oběťmi nového typu koronaviru. Také v Česku jich je mezi 31 zemřelými v nemocnicích většina, často se nakazili v domovech důchodců. První případy nákazy byly v Česku potvrzeny 1. března, v úterý počty nemocných překročily 3200, seniorů bylo k večeru 469. Nemocnice pro nemocné zřizují speciální lůžka, opatření zavedly i domovy pro seniory.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil před týdnem model počtu nakažených mezi seniory, který počítal s jejich 15procentním podílem mezi nemocnými. „Pokud bychom udrželi podíl nakažených seniorů na patnácti procentech, tak by byl počet nakažených seniorů poměrně zvládnutelný, i kdyby to stouplo ke 30 procentům, tak ještě zvládnutelný,“ řekl tehdy ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Model počítal na konci března s 500 nemocnými seniory nad 65 let, reálně jich je 469. Na konci dubna jich pak při pokračování 15 procent mělo být zhruba 2300. Model horšího vývoje počítal s nárůstem podílu až na 30 procent, který by znamenal více než 3500 nemocných seniorů. Další odhady vývoje ministerstvo zdravotnictví zveřejní ve středu.

Se šířením epidemie v Česku se zvýšil počet vážných případů u starších nebo více nemocných lidí. Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 291 lidí s vážnějšími průběhy nemoci, 64 z nich potřebuje plicní ventilaci nebo přístrojové okysličování krve.

V litoměřickém domově pro seniory má 52 klientů koronavirus, jeden muž v pondělí zemřel

První pacient nakažený koronavirem zemřel 22. března. Byl to 95letý muž, který žil v domově pro seniory a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. V podobných zařízeních je nakažených klientů více než stovka, v některých desítky najednou. Návštěvy jsou tam zakázané od 9. března, klienti se tak většinou nejspíš nakazili od personálu. V zařízení v Litoměřicích dnes potvrdilo nákazu u více než 50 klientů, přes dvě desítky je také v dalším na Havlíčkobrodsku nebo léčebně dlouhodobě nemocných v Praze.

Ministerstvo nejdříve uvedlo, že by lidé s COVID-19 měli stonat přímo v těchto zařízeních sociálních služeb. Měla jim vyhradit desetinu kapacity, samostatný personál a sociální zařízení. Domovy si od začátku měsíce ale stěžují, že nemají dostatek ochranných pomůcek k tomu, aby o nemocné pečovaly. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je prostřednictvím krajů dostanou.

Proti tomu se ohradili jejich zřizovatelé, že v některých případech taková opatření nejsou možná. Dostatečné kapacity pro ty, kteří mají lehký průběh nemoci a nepotřebují lékařskou péči, nemají ani nemocnice. Lůžka a personál jsou potřeba pro vážné případy, kterých je asi desetina. Z nich pětina vyžaduje intenzivní péči a přístroje na pomoc s dýcháním.

Později bylo rozhodnuto, že v každém kraji bude pro tyto seniory vyhrazené nějaké zařízení. Například z pražských domovů jsou přesouváni do Lázní Toušeň, další místa by měla být v Nemocnici Na Františku. Celkem chce ministerstvo pro tyto nemocné seniory v ČR vyhradit asi 320 lůžek. Nemocnice ale nemají dost personálu.

Problémy nastávají hlavně tam, kde je nakažený nebo v karanténě i personál. Například v Břevnici na Havlíčkobrodsku žádal kraj o pomoc armádu, nakonec v zařízení pomáhají hasiči a tři zdravotníky posílá pražská Nemocnice na Bulovce. Podobná situace bude zřejmě ve více zařízeních, kdy jsou nemocí klienti i personál a i ti zdraví pak musí do karantény.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!