Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Onkologům chybí peníze na léky

Česko

  8:56
PRAHA - „Na odchodnou“ z funkce by se měl odstupující ministr zdravotnictví David Rath připravit na ještě jednu nepříjemnou mediální kampaň proti své osobě. Zítra se chystají vystoupit představitelé České onkologické společnosti.

Ministr zdravotnictví David Rath foto: Lidové noviny

Spolu s pozvanými zástupci organizací, které sdružují pacienty trpící onkologickými chorobami, chtějí upozornit na neblahé dopady dvou letošních Rathových vyhlášek, které lékařským pracovištím stanovují množství peněz od pojišťoven určených na léčbu.

Tzv. úhradovou vyhláškou pro první pololetí Rath výrazně omezil přísun peněz do ordinací a ve druhém pololetí v tomto trendu vytrval. Tvrdé limity způsobily problémy hlavně pracovištím poskytujícím léčbu nejdražším pacientům. Což jsou například právě lidé s nádorovými onemocněními.

„Na první pololetí byla zavedena velmi silná restriktivní opatření, která donutila lékaře k velkému snížení spotřeby léčiv. Na druhou část roku je situace nastavena obdobně. Peněz má být stejně jako v prvním pololetí, na léky dokonce ještě o pět procent méně, což je dáno snížením ceny léčiv. Za těchto podmínek nejsme schopni léčit stejně dobře jako předtím, než byly tyto vyhlášky vydány,“ upozornil předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Důsledkem necitlivě nastaveného šetření, zavedeného Rathem, je podle onkologů například nemožnost zavést do českého zdravotnictví nové, moderní preparáty na léčbu zhoubných nádorů. Finanční objemy odvozené z minulého roku totiž s jejich uvedením na trh nepočítaly. Stejně tak vyhlášky nepočítají ani s meziročním nárůstem počtu onkologických pacientů.

„Doplácíme na to, že je naše léčba stále úspěšnější. Pacienti díky působení drahých léčiv přežívají. Ale protože léčbu potřebují i nadále, nemůžeme při zachování stejného objemu peněz zaplatit tyto léky novým pacientům,“ poukázal Vorlíček na smutný paradox. „Nám lékařům by to teoreticky mohlo být jedno. Ale není. Protože nám jde hlavně o ty pacienty,“ dodal.

Nevíme, jaký bude limit
Vorlíčkova slova potvrzují i další onkologové z praxe. „Ministr zrušil vyhláškou možnost nechat si nasazení drahých léků schválit revizním lékařem zdravotní pojišťovny a tím je vyčlenit z peněz určených na běžná léčiva. Nevíme, zda se nám limit na léky adekvátně zvýší, jakou sumu tedy budeme mít k dispozici, a tedy za kolik můžeme pacientům léky předepisovat,“ podotkla onkoložka Hana Kaňková.

Lékaři marně doufali, že na druhé pololetí budou pravidla o něco volnější, aby se celkově do potřebných nákladů na péči vešli. Lékaři chtějí prostřednictvím pacientských organizací alarmovat veřejnost.

„Máme skutečně informace z několika organizací onkologických pacientů, že se lidé na ně obracejí s dotazy, proč nemohou dostat určité léky, proč mají na léčbu čekat. Lékaři si neumějí poradit, jak problém s omezenými financemi řešit,“ uvedla Denisa Ševčíková z Koalice pro zdraví.

Autoři: