Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékárníci hrozí žalobou na stát

Česko

  12:19
PRAHA - Lékárníci podají žalobu na stát, pokud se jim nepodaří prosadit zrušení dvou vyhlášek, které podle nich poškozují lékárníky i pacienty. Obě vydal ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) a začnou platit 15. června.

Lékárna foto: Juliana KřížováLidové noviny

Vyhlášky umožní rychlý nárůst počtu výdejen léků a občanům dají možnost objednávat si volně prodejné léky na internetu a obstarat si je i v "samoobslužném prodeji". "Pokud se nepodaří vyhlášky zrušit s novým ministrem po volbách, zahájí zahraniční majitelé přípravy na mezinárodní arbitráže. Dáme jim k tomu podklady a budeme se podílet i na přípravě žalob na stát," řekl novinářům prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Pavel Šroub z Asociace provozovatelů lékáren, která sdružuje zahraniční majitele lékárenských řetězců, to potvrdil. "Když dojde k zničení investic zásahem státu, zahraniční vlastníci si to nenechají líbit," řekl. Jan Pavlík z Grémia majitelů lékáren, jež sdružuje tuzemské majitele, vyslovil obavy, že než uspějí lékárníci se žalobou na stát, budou z lékáren
"lékárenské trafiky".

Podle lékárníků snižují ministerské vyhlášky kvalitu českého lékárenství. Zatímco nyní musí mít lékárna přinejmenším 110 metrů čtverečních a drahé vybavení, výdejny podle nové vyhlášky mohou být jen na 24 metrech čtverečních. V předepsaném vybavení nemají například ani přesné lékárenské váhy, bez nichž se neobejde příprava léků, podotkl Šroub.

"Proč by lékárník platil nájem za 110 metrů a pořizoval si lednice a skladové prostory, když mu stačí 24 metrů a podávat léky rovnou z krabic," varoval. Lékárníci tak podle něj budou ekonomickými důvody tlačeni k omezení služeb a doplatí na to pacienti. Ve výdejnách a při samoobslužném prodeji, stejně jako při dodání léku poštou nebude podle lékárníků zajištěno, aby pacient dostal o svém léku informaci. Nedozví se, že ho nemá kombinovat s přípravkem, který už užívá, protože mu pak hrozí komplikace.

Těhotná žena nedostane varování, že lék, který si koupila, poškodí jejího potomka.Vydání obou vyhlášek považují lékárníci za pomstu svému stavu ze strany ministra Ratha. Prý je to odveta za to, že ho kritizovali, když připravil rámcové smlouvy, aniž vyčkal, na jakém znění smluv se dohodnou lékaři a lékárníci se zdravotními pojišťovnami. Rámcové smlouvy jsou vzorem smluv v jednotlivých oborech pro smlouvy s konkrétním lékařem či lékárníkem.
Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...