21. září 2017 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemáte mě rádi, ale houževnatost mi neupřete, odpověděl Kalousek čtenářům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 338Diskuse
Miroslav Kalousek si vyhradil v Poslanecké sněmovně čas na zodpovězení otázek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek si vyhradil v Poslanecké sněmovně čas na zodpovězení otázek... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Příští vláda by se měla přihlásit k rychlému proudu Evropské unie, razantně snížit počet úřadů a úředníků a předložit nezbytné reformy ve zdravotnictví, vzdělávání nebo penzijním systému. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek to uvedl v předvolebním on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz. V něm mimo jiné komentoval možné povolební spolupráce či vysvětloval, proč jej těší, jakou nenávist vzbuzuje u názorových oponentů.

Už nyní je jasné, že pokud TOP 09 v říjnových parlamentních volbách uspěje, do koalice s KSČM a ANO se nepožene. „Oba se netají tím, že chtějí mnohem autokratičtější správu země, než je liberální parlamentní demokracie. To je postoj, ze kterého neuhneme a nesouvisí to s osobními animozitami,“ uvedl v on-line rozhovoru se čtenáři na serveru Lidovky.cz šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

On-line rozhovory se stranickými lídry

Server Lidovky.cz přináší předvolební speciál v podobě on-line rozhovorů s lídry politických stran, které by se dle srpnového průzkumu agentury Median dostaly do sněmovny. Jako první odpovídal minulý týden předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Koalice se Starosty by byla frajeřina. V Česku by se bez nás žilo hůře, míní Bělobrádek

Vyloučil rovněž spolupráci s extremistickými stranami, mezi nimiž zmínil například Svobodu a přímou demokracii Tomio Okamura. Na jejich adresu uvedl, že doufá, že se do Poslanecké sněmovny nedostanou.

V souvislosti s blížícími se volbami mimo jiné připomněl, že loni v listopadu navrhoval společný volební blok politických uskupení od středu doprava, jenž by dle jeho přesvědčení ve volbách zvítězil. „Kolegové se ale rozhodli jít jinou cestou a scéna se spíše rozštěpila,“ říká.

V hodinovém on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz jinak odpovídal převážně na dotazy týkající se domácí scény. Namátkou k důchodové reformě, která by dle něj měla směřovat ke stabilnímu finančně zajištěnému systému, jenž by bral v potaz solidaritu a zásluhovost. Tedy aby člověk, který platil více, také poté více pobíral.

„Neučiníme-li nic, zásluhovost ze současného pilíře povinného pojištění zcela vymizí a všichni budeme brát stejnou a stále menší dávku.“

Od memorování ke kreativitě

Plošné zvyšování platů ve veřejné sféře označil někdejší ministr financí za nešťastné. „Nemám nic proti tomu, že se v dobrých časech státním zaměstnancům přidává, ale mělo by to být diferencovaně a především těch státních zaměstnanců nesmí přibývat,“ napsal.

Ve stručnosti se pak vyjádřil i k otázce školství, kde je podle jeho slov nejdůležitější přejít od memorování ke kreativitě, přičemž odkázal na volební program TOP 09, jinak by prý jeho odpověď byla neúnosně dlouhá.

Miroslav Kalousek odpovídá čtenářům serveru Lidovky.cz
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek při online rozhovoru.

Zdůraznil, že strana prosazuje přijetí eura. Zmínil přitom, že nejbližší možný termín připadá na rok 2021, neboť celý proces přijetí trvá od okamžiku rozhodnutí o vstupu do eurozóny tři roky.

A nevyhnul se ani otázce migrační krize. „Pravda je taková, že se k nám příliš nehrnou a preferují jiné země než Českou republiku,“ uvedl s tím, že strana však problém nepodceňuje.

Miroslav Kalousek chatuje s čtenáři Lidovek.cz.

Miroslav Kalousek chatuje s čtenáři Lidovek.cz.

„Případný azylant musí být perfektně prověřen, aby se eliminovalo bezpečnostní riziko. Zásadně ale varuji před rovnítkem mezi slovy ‚muslim‘ a ‚terorista‘, tak jak to dělá pan Okamura.“

Zopakoval, že strana TOP 09 byla vždy proti kvótám. Nikoliv ale kvůli tomu, že by chtěla být solidární s ostatními zeměmi Evropské unie, nýbrž proto, že se jedná o nefunkční nástroj. „Odmítnout dodržovat zákony a pravidla, ke kterým jsme se zavázali, ovšem vnímám jako problém. To právní stát udělat nesmí,“ podotkl Kalousek.

‚Politické chyby před volbami nezveřejním‘

Čtenářům rovněž přiblížil, jaké pocity jej doprovází během rozprav poslanců v dolní komoře Parlamentu. „Někdy je to utrpení. Karel to má jednodušší – ‚když se kecají blbosti, tak spí‘,“ přiblížil žertovně. Přiznal, že mu nevadí vtipy vůči vlastní osobě. Směje se jim a dokonce je také někdy sám vymýšlí. „Lidé, kteří si neumí dělat srandu sami ze sebe, musí být dost nešťastní.“

Často musel čelit také kritickým názorům a dotazům. Třeba tomu, jak může ve volbách uspět strana, která za několik let nebyla schopna vygenerovat nového, důvěryhodného, charismatického lídra. Kalousek oponoval slovy, že i ti, kteří ho nemají rádi, mu nemohou upřít kompetenci a houževnatost.

Přesto někdy nestačí žasnout, jakou nenávist u lidí vzbuzuje. „Pak si ale řeknu, že je to pořád lepší, než kdybych byl každému ukradený. Jasné názory a pevné pozice prostě emoce vzbuzují. Když nemáte co říct, nikomu vlastně nevadíte,“ uvedl.

Připustil, že se za ta léta, která v politice působí, dopustil řady chyb. Jmenovat ty zásadní však nechtěl. „Své chyby si uvědomuji proto, abych je neopakoval. Ne proto, abych je před volbami zveřejňoval,“ vysvětlil čtenáři.

rsaRobert Sattler
  • 338Diskuse