23. ledna 2019 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Operace v Nemocnici Frýdlant nezačnou dřív než v únoru. Po otravě neoperují už 2 měsíce

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a... | foto: Ota Bartovský, MAFRA

LIBEREC Nejdříve v únoru bude moci soukromá Nemocnice Frýdlant ze skupiny EUC začít znovu operovat. Novinářům to ve středu řekl krajský radní pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Po otravě devíti pacientů na konci loňského listopadu jsou ve Frýdlantu operační sály už bezmála dva měsíce zavřené, jejich otevření a obnovení chirurgických a gynekologických operačních zákroků musí schválit hygienici.

„V nemocnici probíhá kontrola operačních sálů, vypořádat se musí případné nedostatky. Kontrola ještě nebyla ukončená, takže zatím není možné říct, kdy bude možné operace obnovit,“ řekla ve středu mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

U devíti ze 16 pacientů operovaných ve Frýdlantu v jediném týdnu na konci loňského listopadu se objevily příznaky otravy krve. Šlo přitom o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, prováděli je různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Všichni už jsou doma, poslední pacientku propustili v lednu.

Příčina otravy stále není úplně jasná

Otravu krve u pacientů Nemocnice Frýdlant vyšetřuje policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Testy ukázaly, že příčinou nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. V jedné z lahviček s anestetikem Propofol, které se aplikuje nitrožilně, byl ale prokázán acinetobacter. To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí, u oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Stejná bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Jak se mohli pacienti nakazit, zatím stále není jasné.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou možná už pozdě...
Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí...

Frýdlantská nemocnice už loni v létě přestala poskytovat lékařskou pohotovostní službu a omezila i další akutní péči. Pohotovost převzala Krajská nemocnice Liberec. Liberecký kraj v současné době jedná s vlastníky nemocnice o jejím odkoupení. Nemocnici by chtěl převzít do půl roku a obnovit tam i 24hodinovou péči. „Ten proces by měl být co nejrychlejší,“ řekl již dříve liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vybraná firma v současné době zpracovává ocenění nemocnice.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...