24. prosince 2015 16:00, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opět padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo 11,6 stupně v Husinci

Na horách je místo sněhu slunečno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na horách je místo sněhu slunečno. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Teplotní rekordy ve čtvrtek byly překonány na sedmi měřicích stanicích v Jihočeském kraji. Nejtepleji bylo v Husinci na Prachaticku, a to 11,6 stupně Celsia. Rekord pro 24. prosince tam však nepadl. V místech, kde meteorologové potvrdili překonání rekordu, bylo nejtepleji v Táboře, kde rtuť teploměru vystoupila na 11,3 stupně.

Dosavadní rekord z roku 1977 měl hodnotu 11,1 stupně. Iznámil to meteorolog z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

V Jindřichově Hradci dnes meteorologové naměřili 10,6 stupně. Zatím tam platil rekord z roku 2012, kdy tam bylo 10,4 stupně. Rekordní teplo dnes byla také na Šumavě. Na stanici na Churáňově bylo 10,5 stupně, v roce 2009 byla teplota o stupeň nižší. „Teplotní rekordy dnes v Jihočeském kraji padly na sedmi stanicích, kde se měření provádí více než 20 let. Lze je očekávat i v následujících dnech,“ řekl meteorolog.

Podle předpovědi bude v pátek na jihu Čech zataženo až oblačno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení, během dne lze očekávat ubývání oblačnosti místy na polojasno. Nejvyšší denní teploty by měly dosáhnout devíti až 12 stupňů Celsia.

Na Vysočině padly teplotní rekordy na šesti stanicích s nejméně dvacetiletou řadou pozorování. Nejtepleji bylo v Havlíčkově Brodě, a to 10,7 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 1958 má hodnotu 9,5 stupně. Sdělila to Andrea Petričáková z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Rekordní teploty naměřili meteorologové také v Hubenově a Kostelní Myslové na Jihlavsku, v Počátkách na Pelhřimovsku a v Bystřici nad Pernštejnem a Vatíně na Žďársku.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.