Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. září 2019 11:41, aktualizováno  13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiala o Čapím hnízdě: Rozhodnutí žalobců respektuji, celá kauza za sebou ale zanechá pachuť

Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Slovy o tom, že respektují verdikt státního zastupitelství, reaguje většina opozičních stran na páteční zveřejnění informace, že žalobci rozhodli o zastavení trestního stíhání v případu Čapího hnízda. Rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství zpochybňují Piráti, kteří považují za neudržitelné tvrzení, že Čapí hnízdo bylo v době získání dotace nezávislou firmou.

Státní zastupitelství mimo jiné uvedlo, že Farma Čapí hnízdo v době získání diskutované padesátimilionové dotace splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Byla správně posouzena jako nezávislý podnik. Piráti takové tvrzení považují za neudržitelné. 

„S názorem se neztotožňujeme, vycházíme ze závěru Evropského úřadu pro vyšetřování podvodů OLAF. Mezi holdingem (Agrofert) a farmou navíc proteklo 272 milionů za údajnou reklamu, která podle všech indicií nebyla realizována a prošetřování stále probíhá,“ napsal šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Vyčlenění farmy z holdingu bylo zjevně účelové, proto se domníváme, že rozhodnutí by mělo přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství.

Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek zdůraznil, že důležité je, aby veřejnost dostala přesvědčivé důkazy. Piráti mají podle něj na věc jiný právní názor než dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Veřejnosti by měly podle Pirátů být předloženy konkrétní odpovědi na základní otázky včetně posouzení provázanosti firem.

Šéf ODS Petr Fiala řekl, že občanští demokraté berou rozhodnutí státního zastupitelství na vědomí. „Je to v souladu s očekáváním posledních dní. Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií,“ napsal Fiala na twitteru. „Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost,“ míní.

„Respektujeme závěry státního zastupitelství, ale samozřejmě mě bude zajímat odůvodnění. Ale to, že postup Andreje Babiše a ostatních nebyl protiprávní, ještě neznamená, že byl morální,“ napsal předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Babišovy problémy by nyní podle něj konečně mohly přestat paralyzovat vládu. „Jsou oblasti, které potřebuji řešení - třeba hrozící krach domácí zdravotní péče nebo sociálních služeb,“ dodal.

Přečtěte si oficiální vyjádření šéfa pražských žalobců

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že státní zastupitelství změnilo po letech názor. „Což se děje v jednom procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty,“ uvedl. Na ty čeká i šéf STAN Vít Rakušan. Babiš podle něj svými výroky vyšetřování přinejmenším nepřímo ovlivňoval. „Rozhodnutí je třeba respektovat,“ řekl šéf STAN novinářům ve Sněmovně.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se v reakci omezil na připomenutí, že Zeman premiérovi již k zastavení trestního stíhání nedávno blahopřál. Ovčáček to napsal ČTK. Zeman Babišovi telefonoval na začátku září, poblahopřál mu k narozeninám i zastavení trestního řízení. O něm však tehdy ještě nebylo rozhodnuto.

Podle Davida Ondráčky z Transparency International argument šéfa pražských žalobců Martina Erazíma, že si Farma Čapí hnízdo a Agrofert nekonkurují, po čtyřech letech vyšetřování nedává příliš smysl. 

„To bývá normální, ve skupině si firmy obvykle nekonkurují. Jde o to, zda svou činnost koordinují, a to evidentně dělaly. Financováním, dotacemi i fiktivní reklamou,“ napsal Ondráčka na twitteru.

Šéf komunistů Vojtěch Filip uvedl, že se jedná o konečné rozhodnutí orgánu činného v trestním řízení, kterým trestní řízení končí. „Smutné je, že to dlouhou dobu zatěžovalo českou politickou scénu. Vytvářelo to konfrontační nálady ve společnosti,“ uvedl. Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že SPD od počátku případu ctila presumpci neviny. „My neokopávali kotníky a nedělali štvavé antikampaně,“ řekl novinářům. Česku podle něj prospěje, že konečně padlo definitivní rozhodnutí. „Uvidí se, co bude dál,“ dodal Okamura.

ČTK
Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Snad neznámějším případem čtvrcení oběti je vražda prostitutky Otýlie Vranské.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...