4. ledna 2013 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věci Veřejné podaly ústavní stížnost na církevní restituce

Vedení Věcí Veřejných, strany, která podala ústavní stížnost na církevní restituce pět minut před koncem minulého roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení Věcí Veřejných, strany, která podala ústavní stížnost na církevní restituce pět minut před koncem minulého roku. | foto: ČTK

PRAHA Opoziční Věci veřejné podaly ústavní stížnost na majetkové vyrovnání státu s církvemi, řekla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Bližší informace podle ní Věci Veřejné sdělí na začátku příštího týdne. Strana v minulosti kritizovala například to, že podle ní byl zákon o církevních restitucích schválen v době, kdy byla ve Sněmovně vyhlášena přestávka na jednání poslaneckého klubu. Podle Klasnové se ale podaná stížnost dotýká i dalších údajných nesrovnalostí.

Úmysl podat ústavní stížnost VV deklarovaly již na konci listopadu. Rozhodly se tak podobně jako další opoziční strany ČSSD a KSČM. Členové VV chtěli stížnost postavit na údajném porušení jednacího řádu. "Toto je jasně doložitelné ze stenografického záznamu," řekl tehdy poslanec Otto Chaloupka.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Podle místopředsedkyně strany Klasnové se ústavní stížnost bude týkat i dalších věcí. "Podrobnosti chceme ale představit v pondělí. Do té doby jsme si na informace uvalili embargo," řekla.

Stížnost není první

Věci Veřejné již jednu ústavní stížnost na majetkové vyrovnání státu s církvemi podaly. Na konci letních prázdnin ji podal poslanec Michael Babák. Stěžoval si na postup předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) během projednávání zákona o restitucích. Vadilo mu, že Němcová přerušovala jeho vystoupení a na závěr mu odebrala slovo. Tím se podle něho dopustila zásahu do svobody projevu a zásahu do svobodné soutěže politických sil. Babákovu stížnost soud odmítl.

Lidovky.cz, ČTK