Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Originál nebo kopie, v televizi je to jedno

Česko

MEDIÁLNÍ DIÁŘ V pondělí, v úterý, ve středu i ve čtvrtek, vždy od osmi večer nabídne televize Prima českou telenovelu - v úterý a ve čtvrtek budou pokračovat Velmi křehké vztahy, o pondělcích a středách od 3. března půjde Ošklivka Katka. Moderní verze pohádky o Popelce z prostředí módní firmy je stěžejním programovým projektem Primy pro letošní jaro.

Ještě než na tiskové konferenci ve vysočanských ateliérech herec Lumír Olšovský neudržel zátku šampaňského, polil několik okolostojících tvůrců a novinářů a prohlásil cosi ve smyslu, že to byl největší výstřik v jeho životě, stačili manažeři Primy startující ságu představit jako „romantický seriál s výrazně komediálními prvky“, jenž bude „mladý a svěží“ tak jako herci, kteří v něm účinkují.

Kromě Ladislavů Freje a Županiče či Václava Vydry s Janou Bouškovou se v titulcích nového seriálu objeví taky Veronika Žilková a Josef Carda. Ty proslavilo satirické Tele Tele na Nově. Byť právě i na Cardu Prima ve svém novém velkém projektu pamatovala, jeho loňský přestup z Novy na méně sledovanou Primu pro něj nebyl profesní výhrou. Prima ho tehdy angažovala do improvizační show Konečně jsi tady, tu ale po měsíci zastavila - byla moc drahá na to, jaký počet diváků (ne)dokázala získat.

To Michal Suchánek a Richard Genzer, zbylí dva ze skončivšího Tele Tele, se mají lépe. Nova začíná v neděli dávat jejich půlhodinový týdeník, „antitalk-show“ Mr. GS. Ač generální ředitel Novy Petr Dvořák včera na tiskové konferenci prohlásil, že pánové zestárli a zlenivěli, bude Nova ukazovat Suchánka a Genzera hned po nedělním X Factoru, aby lákali mladé diváky. K inspiraci českých tvůrců formátem zavedených amerických show Davida Lettermana či Jaye Lena šéf Novy podotkl: „Krade ho Jan Kraus, ukradli jsme ho i my.“ Naopak na úspěch vlastních Rodinných pout, vůbec prvního českého „nekonečného“ seriálu, by zřejmě ráda navázala Prima svou Ošklivkou Katkou. Šéf vlastní tvorby Primy Rostislav Uher si v úterý přál, aby Ošklivka zaujala „minimálně tak, jako včerejší zprávy“.

Čerstvě zabalené Zprávy TV Prima šly v pondělí poprvé přímo proti nováckým Televizním novinám. Získaly bezmála jeden a půl milionu diváků, přičemž zprávy Novy srazily na 1,85 milionu. Hned další den se ale relace Primy s 1,1 milionu diváků propadla ve sledovanosti až za veřejnoprávní Události a ve středu už Televizní noviny vidělo zase víc než dva miliony lidí, zprávy Primy milion a šest tisíc.

To značí 25% podíl na trhu, ne o moc vyšší, než měly původní 1. zprávy. Ty ale tehdy nešly proti nejsledovanější relaci v zemi. Pokud si Prima udrží absolutní počet diváků, tedy pořád o sto či dvě stě tisíc víc než v minulosti, splnila by svůj plán posílit sledovanost mezi sedmou a osmou, aby to pomohlo i jejím pořadům po dvacáté. Třeba sledovanost Velmi křehkých vztahů mírně rostla, dál ale boduje hlavně pořad Hádej, kdo jsem. Bývá třetím smějícím se a vítězem pondělních večerních střetů seriálů Novy a ČT, Místa v životě a Dobré čtvrti.

Teď zbývá jen počkat, zda budou diváky Primy zajímat ve zprávách i jiní moderátoři než zatím Pavel Zuna s Mirkou Čejkovou.

O autorovi| Ondřej Aust, redaktor Lidových novin

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat