Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Orloj přišel o svého správce

Česko

Symbol v ohrožení - Odchází muž, který 20 let pečoval o Staroměstský orloj

Odchodem orlojníka vyvrcholily neshody ve firmě pečující o jednu z nejvýznamnějších pražských památek.

PRAHA Staroměstský orloj, který je po Karlově mostě a Pražském hradě nejobdivovanější památkou Prahy, přišel o svého „mistra Hanuše“. Jak včera informoval deník Blesk, před týdnem skončil spolupráci s hodinářskou firmou Hainz pražský orlojník Otakar Zámečník, který se více než dvacet let o hodinový stroj staral. Soukromá firma Hainz pro pražský magistrát orloj i bez něj nadále spravuje.

Podle Zámečníka s ním firma rozvázala ze dne na den spolupráci, aniž si stačil vychovat nástupce. Přitom jeho předchůdce ho prý zaučoval pět let, než ho k unikátnímu hodinovému stroji pustil. Vyvrcholil tak delší spor ve firmě.

„Skončil jsem. Minulé pondělí mi ve 14 hodin sebrali klíč od orloje. Od března jsem tam pracoval na základě ústní dohody, protože mám důchodový věk. Chtěl jsem po nich smlouvu, ale na jejím znění jsme se nedohodli,“ řekl LN Zámečník. Kdo je teď novým pražským orlojníkem, není jasné. Firma Hainz na tuto otázku nedokázala dát jasnou odpověď. „Bylo to spíš symbolické označení,“ prohlásil technický náměstek firmy Karel Žbánek.

Podle spolumajitelky firmy Blanky Hainzové to vždy byla skupinová práce více lidí a tak to bude i nyní. „Žádný oficiální titul to nebyl. To, že byl Ota nejvíc vidět, je dané tím, že se rád zviditelňuje a dobře mluví,“ řekla LN Hainzová. To ale vylučují památkáři. „Vždycky jsem na orloji viděl jenom pana Zámečníka,“ potvrdil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Hainzová rozhodně popřela, že se o stroj nemá kdo starat nebo že není k dispozici plnohodnotný nástupce. Zámečník je podle ní i Žbánka na dovolené. „Žádná katastrofa se nekoná, to by se můj táta musel v hrobě obracet,“ tvrdí Hainzová. Zatím se o údržbu stroje budou prý starat další zaměstnanci firmy. K dispozici je i sochař a restaurátor Petr Skála, který splňuje podmínku ministerstva kultury. Podle ní musí člověk pečující o národní kulturní památku mít restaurátorskou licenci. „Že je někdo restaurátor, ještě neznamená, že je taky hodinář,“ podotkl Zámečník. „Někoho ta situace asi bolí. Restaurovat staré hodiny je spíš práce pro výtvarníka než hodináře. Umíme to,“ řekl Skála.

Památkáři jsou ostražití. Upozorňují, že se s orlojem musí pracovat velmi opatrně. Necitlivé zacházení v 19. století stroj porouchalo. „K jakýmkoliv zásahům budeme vyžadovat licenci od specializovaného restaurátora. Pan Zámečník měl stroj zmapovaný. Je složitý, jsou tam původní součástky, dále kopie původních součástek a některé moderní,“ řekl Šefců. Také ředitel odboru památkové péče magistrátu Jan Kněžínek potvrdil, že je to problém. „Pan Zámečník za mnou byl, já ho žádal, ať vydrží, než najdeme řešení,“ podotkl Kněžínek.

lidovky.cz

Více informací najdete na www.lidovky.cz/orloj

Autor: