Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Oslavme 28. říjen jinde než na Hradě.' Politici plánují bojkot předávání státních vyznamenání

Česko

  12:01aktualizováno  17:14
PRAHA - Fakt, že prezident Miloš Zeman neudělí ze msty vyznamenání téměř devadesátiletému Jiřímu Bradymu, rozčílil řadu politiků a osobností. Kněz Tomáš Halík vyzval k bojkotu slavnostního ceremoniálu 28. října na Pražském hradě, Petr Gazdík (STAN) organizuje na tentýž večer shromáždění na Staroměstském náměstí.

Ceremonie předávání státních vyznamenání (ilustrační foto) foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Oslavme 28. říjen jinde, než na Hradě: v 18.30 na Staroměstském náměstí. Domluvili jsme se s (Petrem) Pithartem, (Michalem) Horáčkem, pozvali rektory, připojila se Univerzita Karlova,“ napsal v sobotu na twitter předseda Starostů Petr Gazdík. „Aktuálně již není možné mlčet, to se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu,“ řekl Gazdík ČTK. Zároveň už také požádal magistrát o zábor náměstí.

Zemanova msta? Čekali jsme lepší české politiky, ale šok to není, říká Bradyho dcera

Bojkot je reakcí na aktuální kauzu kolem vyškrtnutí přeživšího holocaustu Jiřího Bradyho ze seznamu laureátů státního vyznamenání. K tomu podle jeho synovce a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) došlo jako msta za to, že se Herman setkal s duchovním vůdcem dalajlamou. ČTĚTE: Herman: Zeman mi pohrozil, že jestli se sejdu s dalajlamou, neudělí strýci vyznamenání

Jurečka: Pravda a láska na Hradě jsou na úbytě

Účast na akci na Staroměstském náměstí už Herman potvrdil a slavnost na Hradě se chystá bojkotovat i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tak si to shrňme. Máme prezidenta co lže, co uráží, mluví jako dlaždič a teď nově i vydírá. Na Hrad 28. řijna večer nepřijdu. Svoji účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě,“ uvedl Jurečka na svém twitterovém účtu.

22.října 2016 v 17:03, příspěvek archivován: 22.října 2016 v 17:13

Prezident by se měl zachovat jako státník a vyznamen.Bradymu udělit.Jinak bude z letoš.28.října festival hradní malosti a české rozhádanosti

Jeho stranický lídr Pavel Bělobrádek se zatím zdržuje komentáře a tvrdí, že o tom, jestli je správné se slavnostního udílení vyznamenání zúčastnit nebo ne, si musí rozhodnout každý sám za sebe.

Jan Hamáček (ČSSD) pokládá za důležité, aby se situace kolem vyznamenání nejprve vyjasnila. „Používat jejich udělení či neudělení jako nástroj nátlaku je zcela nepřijatelné, očekávám, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných jeho kontrasignace premiérem a i případného škrtání,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Na hradní ceremonii nepřijde ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Od doby, kdy je Miloš Zeman na Hradě, jsem se ceremonie neúčastnil ani jednou. První 28. říjen byl krátce po lánském puči a od té doby jsem tam nikdy nešel, protože s tou nemravností, která se tam odehrává, nechci mít nic společného,“ řekl serveru Echo24.cz.

Halík: Vyznamenaní by si měli sáhnout do svědomí

Katolický kněz a profesor Tomáš Halík uveřejnil vyjádření na serveru tapolitika, ve kterém vyzývá pozvané k neúčasti na slavnostní ceremonii na Hradě: „Chtěl bych poté, co se ukázalo, jak hanebným způsobem Miloš Zeman vydíral ministra Hermana v souvislosti s návštěvou Jeho Svatosti dalajlámy a z nízké msty vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jeho strýce, vyzvat všechny slušné lidi mezi pozvanými na hradní recepci 28. října – a zejména představitele církví, kulturního a akademického světa – aby se na protest a ze solidarity s panem Jiřím Brady udělování státních vyznamenání letos nezúčastnili.“

Že Brady nedostane vyznamenání kvůli dalajlamovi? ‚Nechutné, Zeman předehnal komunisty‘

Halík rovněž apeloval na letošní vyznamenané, aby si přijetí ceny dobře rozmysleli. „Myslím, že letošní vyznamenaní by se měli dotázat svého svědomí, zda mohou sami za takových okolností beze studu vyznamenání přijmout,“ uvedl v prohlášení.

Svátek 28. října nepatří prezidentovi, říká Kalousek

Také z řad ODS odřekne účast pravděpodobně velká část poslanců. „O vhodné reakci se ještě poradíme, mimo jiné na jednání klubu. Už teď je ale jasné, že se většina našich poslanců akce na Hradě nezúčastní,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf ODS Petr Fiala.

Proti bojkotu státních vyznamenání se naopak vyhranil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Myslím, že předávání státních vyznamenání by politici bojkotovat neměli. Já tam půjdu, přestože můj názor na pana prezidenta je veřejně znám. Zastávám názor, že Pražský hrad a svátek 28. října nepatří panu prezidentovi, ale celé České republice a jejím občanům. A proto by ho měli slavit všichni,“ řekl v sobotu pro server Lidovky.cz.

Odpoledne pak Kalousek na svém facebookovém profilu připustil, že za určitých podmínek na Hrad nepůjde. „Pokud ale společenská atmosféra vytvoří situaci, kdy se z účasti na Hradě stane symbol souhlasu či nesouhlasu s Milošem Zemanem, pak tam samozřejmě nepůjdu, neboť mé názory jsou konzistentní. Podobnou atmosféru ale pokládám za nešťastnou,“ napsal Kalousek.

V podobném duchu se vyjádřil i Vojtěch Filip (KSČM): „Každý, kdo úmyslně bojkotuje tento státní svátek, tak žel přispívá k rozdělování společnosti – a to je chyba.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat