Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herman: Zeman mi pohrozil, že jestli se sejdu s dalajlamou, neudělí strýci vyznamenání

Česko

  17:25aktualizováno  22:42
PRAHA - Prezident Miloš Zeman hrozil ministru kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Ministra kultury vyzval, aby zrušil schůzku s dalajlamou a v případě, že se s ním přesto sejde, neudělí jeho strýci státní vyznamenání. „Řekl mi to před svědky na slovenské ambasádě,“ popsal Herman.

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jiřího Bradyho hodlal prezident vyznamenat na státní svátek 28. října. Na seznamu vyznamenaných ovšem už není, což potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka, který musí seznam oceněných spolupodepsat.

Hermanův strýc Brady, který přežil Osvětim, měl dostat vyznamenání. Hrad ho v pátek vyškrtl

„Dne 14. října 2016 mne volal ředitel protokolu prezidenta republiky (Jindřich Forejt) a oznámil mi, že 28. října obdržím cenu T. G. Masaryka. Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání mé celoživotní práce,“ napsal osmaosmdesátiletý Brady v prohlášení, které zaslal médiím. Více ZDE:

Sourozenci Bradyovi před válkou.
Jiří Brady s dcerou Larou na právnické fakultě v roce 2005.

„Dnes jsem se dozvěděl, že ji prezident Zeman zrušil, jsem zklamán, ale vyrovnal jsem se s horšími věcmi. Přežil jsem holocaust a rozhodl se, že budu žít a půjdu dál bez hořkosti a se vztyčenou hlavou,“ podotkl dále Brady, který žije od roku 1949 v Kanadě a v Česku má příbuzné.

Rodák z Nového Města na Moravě prošel Terezínem i Osvětimí, kde zahynuli jeho rodiče a sestra, a celý život o hrůzách holokaustu píše a přednáší po celém světě. Rozhovor o tom, čím se Jiří Brady celý život zabýval, ČTĚTE ZDE:

„Možná že to neudělení je to největší vyznamenání“

Jiří Brady s knihou o své malé sestře, která zemřela v Osvětimi.

Hrozbu, že pokud přijme dalajlamu, nedostane jeho strýc státní vyznamenání, obdržel ministr Herman při sešlosti na slovenské ambasádě. „Řekl mi to přímo prezident Zeman. Před svědky,“ řekl večer v České televizi ministr kultury. „Řekl jsem mu, že vnímám jeho argumenty a že je zvážím, což jsem udělal. Nic jsem neslíbil.“

„Velice panu prezidentovi záleželo na tom, abych se s jeho svatostí dalajlamou nesetkal. Řekl mi to opakovaně i při posledním setkání na Hradě,“ sdělil Herman.

Herman dalajlamu přijal v úterý. Den před tím poslal informativní sms na Pražský hrad, že se s duchovním setká i přes nesouhlas komunistické Číny. „Usoudil jsem, že dalajlamu přijmu na ministerstvu kultury, tam duchovno patří. Dalajlama byl v minulosti v Česku vítán a já jsem v tom chtěl pokračovat. Víte, jestli setkání s 80letým duchovním něco ohrožuje, tak je to trapné,“ podotkl Herman.

21.října 2016 v 22:32, příspěvek archivován: 21.října 2016 v 22:34

Tak si to shrňme. Máme prezidenta co lže, co uráží, mluví jako dlaždič a teď nově i vydírá.

„Jsme svébytná země, nejsme provincií Číny. Jsem ministr demokratické země a nám nebude kdokoliv včetně Číny říkat, co máme dělat. Nenechal jsem se koupit českými komunisty a nenechám se koupit ani čínskými komunisty,“ zvýšil hlas Herman. Rozhodnutí Bradyho neocenit, respektuje, je to Zemanovo právo. Ale pozvat bezmála devadesátiletého člověka přes Atlantik a potom rozhodnutí změnit, to je podle Hermana zvláštní. „A dovolím si jedno nekorektní prohlášení. Možná že to neudělení je to největší vyznamenání.“

Budou lidovci bojkovat Hrad?

Ministr zemědělství Marian Jurečka, Hermanův stranický kolega, v pátek večer prohlásil, že Herman informoval před 14 dny vedení lidovců o nátlaku, že pokud se sejde s dalajlamou, jeho strýc nebude 28. října oceněn. Jurečka to uvedl na svém twitteru.

Později Jurečka řekl, že na úterním předsednictvu KDU-ČSL navrhne, aby lidovečtí ministři a zákonodárci zvážili neúčast na předávání stáních vyznamenání 28. října na Pražském hradě.

Ředitel hradního protokolu Forejt řekl, že v uplynulých dvou, třech měsících mluvil se spoustou lidí, kteří byli ve výběru na udělení vyznamenání. Zjišťoval u nich, zda by se mohli dostavit či jaký mají zdravotní stav. Odmítl, že by komukoli z nich řekl, že dostal státní vyznamenání.

Říkal jim prý, že jsou v návrhu na udělení vyznamenání. Dodal, že pokud Brady tvrdí, že měl být vyznamenán, má se obrátit na novináře „s průkazným důkazem, což by bylo písemné vyjádření vedoucího kanceláře prezidenta republiky a ředitele odboru kanceláře prezidenta republiky, kteří více než před dvěma týdny obeslali všechny osoby, které vyznamenání v letošním roce dostanou“.

Dvě hodiny poté, co vyšlo najevo, že Miloš Zeman neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu, protože se jeho synovec, ministr kultury Herman, sešel s dalajlamou, objevil se na serveru Parlamentnilisty.cz, jenž má velmi blízko k Hradu a jeho mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi, článek ostře útočící na Hermana. Text cituje „nejmenovaný blízký zdroj z Hradu“ a tvrdí: „Za Bradyho lobboval osobně jeho příbuzný Herman, který přemlouval Zemana, aby mu dal vyznamenání. Zeman souhlasil a Herman oplátkou slíbil, že se nesejde s dalajlámou. Slib prezidentovi Herman brutálně porušil, což ukazuje, co je to za člověka.

„Možná že to neudělení je to největší vyznamenání“

Proti tomu se na sociální síti ohradil ministr Herman a sdělil verzi, jak se podle něho opravdu stala. To potvrzují i informace serveru Lidovky.cz. Tedy, že hrozba neudělení vyznamenání přišla z Pražského hradu.

21.října 2016 v 16:50, příspěvek archivován: 21.října 2016 v 17:34

Odmítám nehoráznou lež,kterou šíří některá média.Nikdy bych se nesnížil k takovému "handlování".Fakt setkání s dalajlámou snad hovoří jasně.

Dalajlama přijel do ČR na konferenci Forum 2000, při té příležitosti se sešli s Hermanem. Čínské ministerstvo zahraničí ještě před jeho příjezdem požadovalo, aby se členové české vlády s nejvyšším duchovním vůdcem Tibetu nesetkávali.

‚Hradní msta na příbuzném.‘ ‚To už tu bylo za komunismu.‘

"Hradní msta na příbuzném, který si prošel nacistickými koncentráky, je vrchol nevkusu," napsal na twitteru ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

"Trestat strýce za politickou činnost synovce - to už tu bylo za komunismu. Pokud je to pravda, je to nechutné," reagoval na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

"Neudělit vyznamenání strýci ministra Hermana je moc okaté. Stojí to Miloši Zemanovi za přízeň Číny? Toto není hodno prezidentského úřadu!" napsal na twitteru šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

Ministr české vlády oznamuje, že byl vydírán, podotkla bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). K případu se podle ní musí vyjádřit vláda jako celek a také Poslanecká sněmovna.

V úterý pak Čína pohrozila Česku kvůli schůzkám politiků s dalajlamou zhoršením vztahů. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Dalajlama ale nepožaduje vznik Tibetu jako samostatného státu, usiluje o širší autonomii v rámci Číny. Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice pak ve čtvrtek na svém webu zveřejnilo ještě prohlášení, v němž vyjádřilo „silnou nespokojenost“ a „důrazný nesouhlas“ se schůzkami předních politiků s tibetským duchovním vůdcem.

Vydané prohlášení českých ústavních činitelů se setkalo se silnou kritikou. Hermana se například zastal místopředseda vlády Andrej Babiš.

Prezident se v pátek seznamen nezabýval, napsal Ovčáček

Podle Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn a Zeman se v pátek vyznamenanými nezabýval. V reakci na vyjádření Hermana řekl, že by se ministr „měl za své chování a výroky stydět“.

Na otázku, zda tedy Herman neříká pravdu, když uvádí, že pokud by se nesetkal s dalajlamou, jeho strýc by dostal vyznamenání, prezidentův mluvčí odvětil, že nekomentuje jméno a nezná seznam vyznamenaných. „Komentuji mimořádně nevkusné a nevhodné jednání a výroky ministra Hermana,“ uvedl.

K doplňující otázce, zda je možné, že někdo z Hradu podobnou nabídku ministrovi sdělil, Ovčáček odvětil, že „špinavostmi ministra Hemana“ se Hrad „opravdu nebude zabývat“.

Sobotka: Jméno Bradyho v návrhu nebylo

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že v seznamu osobností, které 28. října převezmou na Pražském hradě státní vyznamenání, a které spolupodepisoval, jméno Bradyho nebylo. Z vyjádření nevyplývá, kdy premiér dokument podepsal.

„Pana Bradyho jsem měl možnost osobně poznat, jeho životní osud je opravdu mimořádný. Ale mezi návrhy, které mi pan prezident zaslal ke kontrasignaci, toto jméno nebylo,“ napsal Deníku Bohuslav Sobotka z Bruselu.

„Vzhledem k ústavní tradici nezbývá než rozhodnutí prezidenta respektovat. Je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předkládá,“ podotkl předseda vlády.

S návštěvou dalajlamy je spojováno i rozhodnutí Hradu nepovýšit na generálmajora ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Server Česká justice Zemanovo rozhodnutí spojuje s tím, že ministr Robert Pelikán (ANO) ve středu otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a ústavních činitelů.

Hrad chtěl překazit dalajlamovo vytoupení na Hradčanech pomocí hasičů

Podle týdeníku Respekt dostal šéf českých hasičů Drahoslav Ryba žádost z Hradu, aby na pondělí zajistil zábor Hradčanského náměstí, kde měl vystoupit dalajlama. Ryba chtěl na místě narychlo uspořádat hasičské cvičení, s tím ale nesouhlasil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle Respektu Chovanec argumentoval, že nelze bránit svobodě slova, a zároveň se chtěl vyhnout kritice veřejnosti. Dalajlama měl původně vystoupit na podiu vedle sochy československého prezidenta Masaryka, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství. Dalajlama vystoupil o několik metrů dál na nádvoří jedné z budov Národní galerie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat