Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO v Ostravě mimo hru. Primátorem bude nejspíš Palyza z ČSSD

Lumír Palyza (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lumír Palyza (ČSSD). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Hnutí Ostravak v Ostravě upustilo od koaličního vyjednávání s vítězem komunálních voleb, hnutím ANO. Ostravak chce jednat o koalici s ČSSD a KSČM, s nimiž uzavřel memorandum o snaze se dohodnout. Primátorem Ostravy bude asi bude Lumír Palyza (ČSSD).

Ostravak netrvá na primátorovi, navrhovat ho bude ČSSD, řekli lídr Ostravaku Lukáš Semerák a lídr ČSSD Lumír Palyza. Potvrdil, že o místo primátora má zájem, ale rozhodnout musí klub zastupitelů ČSSD.

Palyza primátorem

Novým ostravským primátorem pravděpodobně bude Lumír Palyza (ČSSD). Odpoledne ho do této funkce nominoval klub zastupitelů a Palyza tak získal podporu svých stranických kolegů. Hnutí Ostravak i KSČM, kteří spolu se sociálními demokraty v krajském městě zřejmě utvoří koalici, už dříve oznámili, že o primátorskou funkci usilovat nechtějí.

Koaliční jednání mezi ANO a Ostravakem dosud vázla na povolebním uspořádání v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde hrozilo, že ANO obejde vítězné hnutí Ostravak, s nímž ale chtělo zároveň spolupracovat na vedení magistrátu. Lídr ANO Tomáš Macura přitom ještě ve středu dopoledne uvedl, že Ostravakovi nabídli formu spolupráce, která respektuje výsledky voleb v této městské části.

Ztráta důvěry

Tvrdil, že ANO nabídlo Ostravakovi post starosty v centrální městské části i nejpočetnější zastoupení v radě. Semerák však řekl, že Ostravak i přesto po deseti dnech vyjednávání absolutně ztratil k hnutí ANO v obvodu důvěru.

Mandáty

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů, ČSSD 12 a Ostravak deset, stejně jako komunisté. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.

Uvedl, že rovněž v Moravské Ostravě a Přívozu chce jít Ostravak do koalice s ČSSD a KSČM. „Po úterní schůzce s hnutím ANO na Moravské Ostravě a dnešní (středeční)ranní schůzce s panem Macurou jsme ukončili jednání s hnutím ANO na Moravské Ostravě. Důvodem je absolutní nedůvěra zúčastněných subjektů,“ uvedl Semerák.

Očekává, že v obvodu bude ještě dnes či během čtvrtku podepsána koaliční dohoda s ČSSD a KSČM. Semerák uvedl, že z takového vývoje situace není nadšený.

ČSSD usiluje o primátora a dopravu

Podle Palyzy by v jedenáctičlenné městské radě měl mít Ostravak pět zástupců a po třech pak ČSSD a KSČM. Ostravak chce resorty financí, investic a ekonomického rozvoje, ale také sociální oblast a zdravotnictví.

Výsledky komunálních voleb

Zároveň nově trvá na zřízení radního či náměstka pro bezpečnost a informační technologie. ČSSD chce usilovat kromě primátora také o dopravu, zatímco KSČM má podle lídra Martina Jurošky zájem o životní prostředí a školství.

Palyza byl před volbami v médiích spojován s kauzou lobbisty Martina Dědice, s nímž byl údajně v telefonickém kontaktu. Lídr ČSSD po celou dobu jakékoliv pochybení popírá a tvrdí, že je v pozici svědka. Podle Semeráka tyto personální záležitosti neohrozí jednání o budoucí koalici.

„ČSSD už dneska prošla jakousi očistou, zmizel pan (primátor Petr) Kajnar, zmizel pan (starosta Jihu Karel) Sibinský. Určitě zmizeli ti protagonisté, s kterými jsme měli velký problém,“ uvedl Semerák. Ostravak bude podle něho schopen si ČSSD ohlídat.

Další koaliční vyjednávání:

Macura v reakci na změnu směru koaličního vyjednávání uvedl, že lídr Ostravaku Semerák zradil voliče, protože v předvolební kampani slíbil výměnu vládnoucí garnitury.

„Toto rozhodnutí si pan Semerák bude muset obhájit před voliči, členy svého hnutí i svým svědomím. Pan Semerák tímto krokem získává kontrolu nad velkou radnicí i obvody za podpory KSČM,“ řekl Macura.

Dále uvedl, že informaci o dohodě mezi hnutím Ostravak, ČSSD a KSČM zatím oficiálně nedostal. „Když jsme se dnes v deset hodin ráno s panem Semerákem rozcházeli, potvrdili jsme si, že společná koalice s některou z dalších stran zůstává pro hnutí ANO i Ostravak preferovanou variantou,“ řekl Macura.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK OBRÁBĚNÍ – CESTOVATEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 38 000 - 45 000 Kč