Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravské ghetto Přednádraží čeká demolice. Zchátralé domy už mají nového majitele

Česko

  6:00
OSTRAVA/PRAHA - Po několika neúspěšných dražbách je s domy v ostravské ulici Přednádraží, nechvalně proslulé jako romské ghetto, konečně jasno. Od poloviny října mají totiž nového vlastníka. Za téměř 600 tisíc korun je odkoupila společnost Ostravské opravny a strojírny, která má poblíž výrobní areál.

Ostravské Ghetto Přednádraží čeká demolice. Zchátralé domy už mají nového majitele. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Demolici jsme povinni provést a také ji provedeme. Musíme ale nejprve jednat s vlastníky okolních pozemků, protože k domům není žádný přístup,“ potvrdil Karel Ležatka, právní zástupce Ostravských opraven a strojíren. K zemi půjde všech deset domů.

Ruiny na osamělých ostrůvcích

Jak nedávno informoval server Lidovky.cz, kupec, který o zchátralé domy v katastrofálním stavu projevil zájem, se rýsoval už v červnu. Insolvenční správce o něm ale tehdy nechtěl sdělit nic bližšího. „Zatím je to ve fázi vyjednávání,“ uvedl Ivo Tichovský (více čtěte ZDE).

  • „Aktuálně již je nařízena demolice na všechny domy, to znamená deset domů,“ potvrdila mluvčí městské části Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.
Romové z domu v Ostravě-Přednádraží se mají vystěhovat.

Už tehdy ale přiznal, že pro nového majitele jsou cenné spíše jen pozemky, neboť na domy vydal ostravský stavební úřad demoliční výměry. A protože jsou pravomocné, nový majitel má povinnost všechny budovy zbourat.

A nyní je jisté, že k demolici skutečně dojde. Z průběhu insolvenčního řízení vyplývá, že kupní smlouva se společností Ostravské opravny a strojírny byla uzavřena na začátku října. Cena? Necelých 600 tisíc korun.

„Jsou to vlastně pozemky, na kterých stojí domy, respektive ruiny s příkazem k odstranění stavby. Není k nim žádný přístup, ani metr čtverečný mimo základy domů, protože všechny okolní pozemky patří cizím majitelům,“ uvedl za kupujícího právní zástupce Karel Ležatka.

Tím, že domy v Přednádraží mají nového majitele, se ale tamní situace neřeší. Naopak bude následovat kolečko dalších vyjednávání. Prakticky totiž domy v Přednádraží stojí na osamělých ostrůvcích, které obklopují cizí pozemky. A právě kvůli tomu firma zatím ani nemůže plánovat, co s nově nabytým místem udělá.

V domech v ostravské ulici Přednádraží platí zákaz pobytu. Na všechny domy...

„Do nákupu jsme šli také proto, že hned vedle máme výrobní areál. Zatím ale vůbec nevíme, zdali se nám podaří vykoupit sousední pozemky. Momentálně je to investice úplně na vodě,“ dodal Ležatka. A protože jedním z vlastníků okolních parcel je například i Správa železniční dopravní cesty, která hospodaří s majetkem státu, mohou se debaty protáhnout třeba i na několik let.

Bez elektřiny, kanalizace i vody

Právě spory mezi vlastníky jednotlivých pozemků rámovaly problémy v Přednádraží už před čtyřmi lety, kdy se na místě situace stupňovala. V tu dobu žilo v ghettu 250 Romů. Když ale stavební úřad nařídil domy kvůli nevyhovujícím podmínkám vystěhovat, někteří odešli do ubytoven, jiní se snažili za své bydlení ještě bojovat. Nakonec ale i oni museli lokalitu opustit.

Aktivista chce vrátit Romy do Přednádraží. Jeho sdružení plánuje koupit domy

Za tehdejší obyvatele Přednádraží se ve věci angažoval aktivista Kumar Vishwanathan. Pro dražbu v rámci insolvenčního řízení se například snažil sehnat peníze, aby mohl domy odkoupit (více čtěte ZDE). Marně. „Jsem naštvaný hlavně na sebe, že jsem nedokázal sehnat finanční prostředky a domy odkoupit. Neuměl jsem těm lidem pomoci. Zároveň ale i na obec, která v celé věci také pochybila,“ okomentoval aktuální vývoj Vishwanathan.

Starostka městské části Ostrava-Přívoz nového majitele vítá. "Jsem ráda, že se...
"Demolici jsme povinni provést a také ji provedeme. Musíme ale nejprve jednat s...

Nového majitele domů v Přednádraží, které byly postaveny už před 1. světovou válkou pro železničáře, ale vítá starostka Ostravy-Přívoz Petra Bernfeldová. „Jsem ráda, že se situace v lokalitě Přednádraží pohnula. Věřím, že se změnou vlastníka pozemků stav změní a vyřeší. Pozemky a domy si koupila společnost, která v dané lokalitě působí a předpokládáme, že rozšíří svůj provoz a tím pomůže i zvýšení zaměstnanosti,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Ostatně také město je jedním z vlastníků pozemků v okolí bývalého ghetta, se kterým budou muset Ostravské opravny a strojírny jednat. Už jednou se je přitom firma snažila od města odkoupit.

„V době, kdy přišla na úřad žádost, jsme nevěděli, kdo bude nový vlastník (domů v Přednádraží) ani jeho záměry. Pozemky mimo ty, které jsou pod domy, jsou totiž ve vlastnictví Českých drah. V případě, že přijdou noví vlastníci a odprezentují nám své záměry, svůj postoj k prodeji našeho pozemku přehodnotíme,“ dodala.