Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ostravský domov pro seniory má už čtyři nakažené pracovníky a 13 klientů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

OSTRAVA - Nemoc covid-19 se prokázala u další pracovnice Domova pro seniory Iris v Ostravě. Nakažení jsou tak aktuálně čtyři zaměstnanci a 13 klientů zařízení. Z 13 nakažených seniorů jich je pět v nemocnici, dalších osm tam bude z preventivních důvodů převezeno v pondělí. Postarají se o ně nemocnice v Havířově a Frýdku-Místku, každá převezme čtyři nakažené, řekl ředitel zařízení Michal Mariánek.
  13:00aktualizováno  14:39

Domov stále čeká na výsledek testů jednoho pacienta a několika dalších zaměstnanců. Podle Mariánka byla pracovnice, u níž se nyní nemoc prokázala, od 27. března v karanténě. Mariánek uvedl, že po převozu nakažených seniorů do zdravotnických zařízení chce domov znovu nechat dezinfikovat prostory, které pro seniory s pozitivním nálezem vyhradil, a kde nyní pobývali.

Hromadné testy v domově začaly poté, co se počátkem minulého týdne prokázala nákaza koronavirem u jedné z pracovnic. Zajišťovala přímou péči. Otestováno bylo nejprve 56 klientů z oddělení, na němž žena pracuje, a z oddělení kam chodila pomáhat při personální nouzi. Stěr byl odebrán rovněž 30 zaměstnancům, a to nejen ze stejného oddělení a směny, ale i těm, kteří byli s nakaženou v minulém týdnu v kontaktu. Ve čtvrtek testy podstoupili další klienti a zaměstnanci zařízení.

V šesti domech pro seniory se objevila nákaza koronavirem, řekla Maláčová

Celý domov byl za pomoci hasičů dezinfikován. Ostrava chce ve středu spustit avizovanou dezinfekci v dalších zařízeních, které město zřizuje. „Jako první přijde na řadu Domov Korýtko. Firmy s platnou certifikací na provádění těchto prací budou v pravidelných intervalech - nejméně jedenkrát za dva týdny - dezinfikovat pobytová zařízení sociálních služeb města, obvodů i neziskových organizací v Ostravě. Dohromady se bude jednat o 26 budov. K nim přidáme i sídla magistrátu - Novou radnici, a dále objekty na Gorkého ulici, kde se vydávají pasy a občanské průkazy a další v ulici 30. dubna, kde sídlí odbor dopravně-správních činností,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Nákaza covid-19 se koncem týdne prokázala také u jedné z klientek Alzheimercentra Ostrava. Zdravotníci odebrali vzorky všem klientům i zaměstnancům. Na výsledky testů se čeká.

Autor: