Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Rakušané žádají zátěžové testy jaderných elektráren. Je rakouský postoj zbytečnou panikou, nebo by Temelín a Dukovany měly skutečně projít dalšími zátěžovými testy? Hrozí nějaké nebezpečí?

Dana Drábová Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Obě naše elektrárny si velmi důkladným mezinárodním prověřením prošly například v rámci našeho vstupu do EU, jejich bezpečnost je neustále hodnocena českým státním dozorem a v pravidelných intervalech i mezinárodními misemi. Každá událost je však zdrojem poučení, jak bezpečnost dále vylepšovat. Poučíme se i z Fukušimy a testům se nebráníme, jsme na ně zvyklí. Jen bychom uvítali, kdyby se nejednalo ve spěchu, není pro to důvod, nebezpečí z prodlení v Evropě opravdu nehrozí.

Zdeněk Kánský konzultant ENA

Postoj Rakouska jako země bez jaderné energetiky není překvapením. Události v Japonsku podle mého nezměnily pravděpodobnost ani očekávanou velikost rizikových faktorů, které by mohly ohrozit provoz jaderných zařízení v ČR. Nebezpečí všech potenciálních rizikových faktorů musel vzít v úvahu již projekt a testy před vlastním spuštěním jaderné elektrárny. Další zátěžové testy nad rámec pravidelných kontrol jsou podle mě zbytečné.

Jan Rovenský vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace

Zátěžovým testům by jaderné elektrárny být podrobeny určitě měly. Bylo by samozřejmě absurdní zkoumat odolnost Temelína či Dukovan proti tsunami, ale to ještě neznamená, že by tamním reaktorům nic nehrozilo. Například teroristický útok, který by zničil záložní zdroje napájení elektrárny, by mohl způsobit stejně vážnou krizi, jaké v tuto chvíli čelí čtyři bloky ve Fukušimě I. V Dukovanech by byly následky o to horší, že nemají tzv. kontejnment, tedy ochrannou obálku reaktorů.