Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otcové vtrhli do školy, chtěli odvolat ředitele. Zasahovala policie

Česko

  12:55
PRAHA - Aktivisté za práva otců ze skupiny K213 se na žižkovském Gymnáziu Na Pražačce pokusili zbavit funkce ředitele školy Miloše Macka. A to i přesto, že ze zákona může ředitele odvolat jedině zřizovatel, tedy magistrát hlavního města. V úterý ráno obsadili pracovnu ředitele, vedení školy muselo přivolat policii i zástupkyni magistrátu.

Škola - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Po vypjatém jednání pak předseda sdružení Jiří Fiala fyzicky napadl zástupce ředitele.

Fiala tvrdil, že ředitel hrubě porušil pracovní kázeň tím, že jej odmítal informovat o studijních výsledcích jeho syna. Chod školy ale incident nijak výrazně neovlivnil, studenti chodící po chodbách netušili, že se v ředitelně něco odehrává. Členové K213 už dříve za některé své aktivity skončili před soudem.

Sdružení otců K213

Členy sdružení K213 jsou většinou otcové, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. Svou organizaci pojmenovali podle paragrafu trestního zákona, který stanoví, že neplacení výživného je trestné.

Sdružení považuje alimenty za "otevřený nástroj feministické justice k terorizování otců". Sám předseda sdružení Fiala dluží podle obžaloby na výživném na své dva syny dohromady téměř 235.000 korun.

"Miloš Macek se opakovaně, dlouhodobě a hlavně zcela nekvalifikovaně vměšoval do probíhajícího opatrovnického řízení dětí Fialových, o kterém si za dobu několika let nebyl schopen opatřit objektivní informace," stojí v listině, se kterou přišli do školy zástupci K213 a požadovali, aby byl ředitel okamžitě zbaven funkce.

Fialovi vadilo, že si jej prý při každé schůzce natáčel ředitel školy na kameru a nechtěl mu sdělovat studijní výsledky jeho syna, nyní studenta posledního ročníku. Podle ředitele Macka to bylo proto, že si žák nepřál, aby byly jeho otci podávány informace. Soud navíc Fialovi už dříve nařídil zákaz styku s dětmi, zákaz byl ale poté zrušen.

Čtěte také:

"Pan ředitel do určité míry pochybil," konstatovala přivolaná úřednice magistrátu Lenka Němcová s tím, že u zletilého dítěte má rodič právo na poskytování informací, i když si to žák nepřeje. To prý ale rozhodně není důvod k odvolání ředitele, navíc o odvolání rozhoduje zřizovatel školy, nikoliv rodiče. Doporučila proto Fialovi, aby sepsal své stížnosti a poslal je radě hlavního města.

Rok 2010 v obrazech

Někteří z nespokojených otců podali žalobu na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten jim dal za pravdu v tom, že délka soudních sporů byla často nepřiměřená. K213 proto požaduje revizi "štrasburských" případů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.