Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oteplování brzdí růst pralesů

Česko

Stromy v tropech zřejmě nedokážou pohltit skleníkový plyn

Teplejší klima zřejmě dokáže zpomalit růst pralesů až o polovinu. Nárůst průměrných teplot tak může způsobit, že „plíce planety“, tropické pralesy, se stanou poněkud dýchavičnými.

Za posledních dvacet pět let se v tropickém pralese Pasoh v Malajsii oteplilo o pouhý jeden stupeň Celsia. Za stejnou dobu tam však dramaticky klesla rychlost růstu stromů, zjistil to Ken Feeley z Harvardovy univerzity. Jev se projevil na 95 procentech druhů stromů, které se v pralese vyskytují, uvádí studie publikovaná v odborném časopise Ecology Letters.

Stejné oteplení s totožným vlivem na tempo růstu stromů zaznamenal Feeley na padesátihektarové části pralesa na panamském ostrově Barro Colorado. Pokud by se souvislost mezi oteplením a pomalejším růstem dřevin potvrdila a stejná situace nastala i v dalších lokalitách, mělo by to dramatické následky.

Zelená zásobárna

Na tropických pralesích totiž do značné míry záleží budoucnost naší planety. Kromě toho, že jsou útočištěm dvou třetin všech živočišných i rostlinných druhů, mají také velký vliv na klima. Zabraňují erozi rozsáhlých ploch, ovlivňují srážky na značné části zeměkoule a v neposlední řadě slouží jako obrovská skladiště oxidu uhličitého, nejdůležitějšího ze skleníkových plynů.

V současné době je v pralesích množství CO2, zachyceného díky fotosyntéze, přibližně stejné jako objem, který stromy uvolní v noci. Není tedy pravda, že by pralesy oxid uhličitý ve velkém měřítku pohlcovaly, ovšem mnoho ho zadržují v ohromných objemech biomasy.

Pokud se kvůli vyšším teplotám růst stromů zpomalí, rovnováha se poruší. Tropické pralesy se mohou stát čistým producentem skleníkových plynů. To jde zcela proti představám, podle kterých vyšší hladina CO2 povzbudí růst rostlin a v důsledku neutralizuje vliv lidské činnosti.

Sám Feeley upozorňuje, že není jisté, co vlastně zpomalení růstu způsobuje. Je ale znepokojující, že s tímto faktorem žádné modely klimatu nepočítají.

***

Přidusí světové plíce vedro?

Globální oteplení může přinést paradoxní důsledky. Jedním z nich je zpomalení růstu pralesů. To se zřejmě již projevuje. Ken Feeley z Harvardovy univerzity zjistil, že v tropických pralesech v Panamě a v Malajsii rostou stromy podstatně pomaleji, než před třiceti lety. Teplota přitom stoupla o jediný stupeň.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!