10. září 2012 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hygienici provedou kvůli otravám mimořádné razie v hospodách

Metanol (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metanol (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Otravy metanolem v padělaných lihovinách přiměly hygienickou službu k mimořádné razii. V nejbližší době hygienici vtrhnou do hospod. Na stánky ale jejich pravomoci nedosáhnou.

"Připravujeme velkou mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na alkoholické nápoje prodávané v provozovnách společného stravování," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Klamání hostů
Podle odborníků se pančovaný alkohol objevuje i v hospodách, kde jej provozovatelé přelévají z barelů do původních lahví a matou tak hosty. Rozdíl poznají jen zkušení pijáci, kteří svou oblíbenou značku dobře znají. Pančovaný alkohol vyráběný z denaturovaného lihu obsahuje škodliviny, vysoký obsah metanolu je ale velmi výjimečný.

ČTĚTE TAKÉ

Hygienici jsou připraveni pomoci policii i mimo svoje plánované kontroly. "V případě, že nás požádá policie o součinnost, samozřejmě vyhovíme," dodal mluvčí Sršeň.

Mimořádná kontrola
V náznosti na současnou situaci je vyhlášena mimořádná kontrolní akce zaměřená na kontrolu alkoholických nápojů prodávaných v provoznách společného stravování, tedy v provozonách spadajících do dozorové kompetence orgánů ochrany veřejného zdraví.

Kontrola bude zaměřená na původ alkoholických nápojů a na kontrolu nabývací dokumentace. V případě zjištění jakéhokoliv pochybení, nebo i nespolupráce ze strany provozovatele, budou předány podněty Policii ČR nebo orgánům celní správy k dalšímu šetření. Pozornost bude vhodné zaměřit na výčepy, na provozovny, kde se nabízí alkohol rozlévaný, na provozovny, kde již dříve byly zjištěny problémy. Vždy je nutné vycházet z konkrétních znalostí a zkušeností v daném regionu. 

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz