Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ovčáček přijal zástupce německého politika. Sice možné, ale neobvyklé, tvrdí odborníci

Česko

  13:53
PRAHA - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v pondělí přijme na Hradě předsedu bavorské organizace pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Petra Bystroně. Ovčáček v pondělí řekl, že setkáním ho pověřil prezident Miloš Zeman. Schůzka se odehraje na Bystroňovu žádost. Podle odborníků není obvyklé, aby českého prezidenta zastupoval mluvčí.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Z pověření pana prezidenta přijmu pana Bystroně na pražském Hradě. Bude mě zajímat situace ve spolkové republice z hlediska migrace,“ uvedl Ovčáček. Dalším tématem schůzky bude podle mluvčího samotná AfD. Tato strana je podle něj hlavním mediálním proudem vytlačována.

O schůzku na Hradě podle mluvčího požádal sám Bystroň. Neuvedl při tom, zda se chce sejít přímo s prezidentem. Ovčáček proto nabídl, že setkání se zúčastní sám. „Pan prezident má jiný program a dohodli jsme se společně, že budu tím, kdo přijme pana Bystroně,“ podotkl. Na twitteru pak mluvčí informoval o dílčích částech schůzky. Ocenil, že Bystroň souhlasí se stanoviskem prezidenta republiky ve věci migračních kvót.

Neobvyklé pověření

Podle odborníků není nijak výjimečné, že prezident pověří některého ze svých úředníků, aby ho zastoupil na schůzce. Politolog Petr Just poznamenal, že to dělal i Zemanův předchůdce Václav Klaus. „Třeba Ladislav Jakl jako politický tajemník prezidenta Klause nějaké představitele přijímal nebo i jménem Klause komunikoval korespondenčně,“ uvedl. Dodal však, že si nevybavuje, že by hlavu státu zastupoval mluvčí.

Podobně se vyjádřil bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. „Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi,“ řekl.

Zeman nemá na schůzku s členem německé xenofobní AfD čas. Zastoupí ho Ovčáček

Správný postup neexistuje

Žádný správný formální postup ale podle Špačka neexistuje. Prezidentovi není možné nařídit, jakými úkoly má pověřit své spolupracovníky. „Je nejvyšší suverén. Nikdo mu nemůže říct, že rozhodl špatně. To je jeho svobodná vůle a je to výraz jeho rozhodnutí a názoru,“ upozornil Špaček. Dodal, že prezident může své úředníky posílat, kam chce. „Je třeba to prostě přijmout,“ shrnul.

Vysvětlení, proč se Zeman nesešel s Bystroňem sám, je podle politologa Justa několik. „Tím oficiálním důvodem zřejmě bude zkrátka to, že prezident má nabitý program a nemůže se sejít s každým. To je vcelku uvěřitelné,“ uvedl. Může jít také o snahu nepoškodit mediální obraz prezidenta. „U představitelů subjektů, které budí určité pochybnosti nebo rozpaky, to může být i snaha chránit prezidenta před setkáním s těmi lidmi. Teď myslím mediálně,“ poznamenal.

Shody AfD a Zemana

Připomněl, že Zeman se v určitých postojích shoduje se stanovisky, která zastává AfD. Své sympatie straně vyjadřuje také bývalý prezident Klaus, který nedávno dokonce vystoupil jako host na jejím sjezdu. AfD patří k subjektům, které velmi důrazně odmítají přijímání uprchlíků. Český prezident je také odpůrcem migrace. Některá vyjádření strany však jsou podle Justa příliš ostrá. „Mluví dokonce o střílení uprchlíků, to myslím ani z úst pana prezidenta nezaznělo, takovéto radikální řešení,“ řekl politolog. afr rot

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...