Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Ovoce bude málo, zdraží

Česko

PRAHA Letošní chladné a deštivé počasí pravděpodobně ohrozí úrodu některých plodin. Výrazný pokles sklizně očekávají ovocnáři především u meruněk, a to až o 50 procent. Špatně na tom budou také rané odrůdy třešní a švestek, kde by mohl pokles dosáhnout 20 až 30 procent.

„Letos bylo zatím málo slunce, a vlhký vzduch navíc připravuje živnou půdu plísňovým a houbovým chorobám, které ovoce znehodnocují,“ řekl LN předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Napadeny jsou také jablka a švestky. Pěstitelé se však proti tomu nemohou účinně bránit postřiky, protože půda je kvůli dešťům podmáčená a do sadů se nedá vjíždět s technikou.

Další plodinou, jejíž sklizeň je letos nejistá, je vinná réva. „Nemůžeme však zatím odhadnout, jak úroda dopadne, protože ještě nevidíme plody. V tomto smyslu jsou na tom ovocnáři lépe,“ uvedl předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo. Pokud však proprší i následující tři týdny, bude sklizeň skutečně bídná.

V případě obilí je však již jisté, že letošní úroda bude kvůli nepříznivému počasí horší než loňská. „Nejde jen o povodně, v polích stojí voda, což je náročné na agrotechniku, takže někteří zemědělci dokonce ani nestihli zasít,“ vysvětluje prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Stejný problém podle Veleby bude i s úrodou zeleniny, zejména kukuřice a brambor. Podle odhadů komory z minulého týdne způsobily prudké deště v posledních týdnech v Česku zaplavení více než 17 tisíc hektarů zemědělské půdy, z toho 14,5 tisíce hektarů orné půdy. V souvislosti s nedostatkem těchto zemědělských komodit vyvstává otázka, zda nakonec nebude muset Česká republika zvýšit dovozy některých z nich.

„Co se týče obilí, to se rozhodně dovážet nemusí, protože v loňském roce jsme měli v tuzemsku nadúrodu,“ řekl Veleba s tím, že v ČR je pro obilí málo spotřebitelů. Těmi jsou hlavně prasata a skot, jejichž počty se rok od roku snižují.

V případě ostatních plodin nicméně půjde o celoevropský problém, protože deště zasáhly i ostatní státy. „Pravděpodobně se ovoce i zelenina prodraží nejen u nás, ale i v okolní Evropě,“ dodal Veleba.

Přesnější vyčíslení škod z nepříznivého počasí budou mít ovocnáři i zemědělci zhruba v polovině června, kdy provedou první odhady letošní sklizně.

***

NEBUDOU TŘEŠNĚ

* Špatným počasím jsou nejvíce postiženy rané třešně, které možná ani žádné nebudou.

* Třešně kvůli nedostatku slunečního svitu nedozrávají a při trvalých deštích praskají, říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

* U meruněk by pokles úrody mohl být až 50 procent. Velmi málo bude i raných švestek, broskví a višní.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...