Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

‚Oznámení doputovalo na správnou adresu.‘ Trestní oznámení na Mynáře bude řešit policejní NCOZ

Česko

  18:49
Praha - Státní zástupce Jan Lelek postoupil policejní Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) tři trestní oznámení na hradního kancléře Vratislava Mynáře, která se týkají možných zásahů do nezávislosti soudu. Lelek to ve čtvrtek sdělil na dotaz ČTK.

Vratislav Mynář. foto:  Petr Topič, MAFRA

Policie podle Leleka bude muset objasnit podstatu jednotlivých podání a posoudit, zda je ve věci dáno reálné podezření z trestného činu. Policisté si tak mimo jiné mohou Mynáře pozvat k podání vysvětlení.

Mynář si postavil načerno rybník, podle úřadu ho bez povolení používá k zasněžování sjezdovky

Lelek, který vede Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, obdržel trestní oznámení na Mynáře od senátora Václava Lásky (SEN 21), od platformy Rekonstrukce státu a také od občana, kterého nejmenoval.

„Trestní oznámení jsem postoupil policejnímu orgánu k dalšímu postupu, nikoliv však bez dalšího k zahájení úkonů trestního řízení,“ vysvětlil. Policii dal konkrétní pokyny, kterými potřebuje „podezření rozptýlit, či potvrdit“. „Zatím nelze usuzovat tak či onak, je to věc dalšího postupu,“ řekl.

Mynář přesvědčoval soudce, aby rozhodl podle Zemana, stojí v oznámení. Ovlivňoval nás, říká Baxa

Na vývoj ve věci upozornil senátor Láska na svém facebookovém profilu. „Mé trestní oznámení na Vratislava Mynáře pro jeho zásahy do justice státní zástupce postoupil k vyřešení Národní centrále proti organizovanému zločinu. No, já to nechtěl říct tak naplno. Ale jo, trestní oznámení doputovalo na správnou adresu,“ napsal. Postup státního zastupitelství okomentoval jako „správný a logický krok“.

Podle advokáta a někdejšího policejního vyšetřovatele Lásky se Mynář opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Senátor vychází z mediálních článků a rozhovorů se soudci, kteří uvedli, že se je Hrad snažil ovlivnit v konkrétních kauzách.

Mynář mohl spáchat trestný čin, vyplývá z právní analýzy. Na kancléře míří trestní oznámení

Mynáře se už dříve zastal prezident Miloš Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám. Mynář podle prezidenta nikoho neovlivňoval.

Tomu, kdo působí na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.

Autor: