Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář mohl spáchat trestný čin, vyplývá z právní analýzy. Na kancléře míří trestní oznámení

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Platforma Rekonstrukce státu podala trestní oznámení na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Podle právní analýzy platformy se Mynář mohl minimálně ve dvou případech dopustit trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.

Jde o schůzku Mynáře s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem a dopis kancléře tehdejšímu předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefovi Baxovi. Podezřelým ze spáchání trestného činu může být i prezident, dodává Rekonstrukce státu.

„Z právní analýzy dostupných informací plyne, že v případě pravdivosti popisu situace podle soudců Josefa Baxy a Vojtěcha Šimíčka mohlo jednání Vratislava Mynáře ve dvou případech naplnit skutkovou podstatu trestného činu zasahování do nezávislosti soudu podle paragrafu 335 trestního zákoníku,“ uvedl vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Na schůzce se soudcem Šimíčkem v roce 2015 ohledně služebního zákona kancléř podle popisu zveřejněného v médiích vytvářel tlak na soudce, aby porušil své povinnosti straněním prezidentovi Zemanovi a rozhodováním na základě jeho politického názoru. Druhý případem je dopis zaslaný Baxovi, který podle Rekonstrukce státu budí podezření, že jím kancléř přesvědčoval soudce, aby porušil své povinnosti rozhodováním podle politického přesvědčení prezidenta a poskytnutím informací ohledně živé kauzy, na které kancelář prezidenta nemá nárok.

Trestného činu zasahování do nezávislosti soudu se mohl podle platformy v několika případech dopustit i prezident Zeman. Pokud kancléř jednal na jeho pokyn či s jeho vědomím, nese prezident za jeho jednání odpovědnost. „Samostatně mohl prezident Zeman naplnit skutkovou podstatu trestného činu při rozhovoru s Josefem Baxou v červnu roku 2018, kdy měl podle výpovědi na soudce působit přesvědčováním a podplácením (nabídkou funkce předsedy Ústavního soudu), aby do budoucna porušoval své povinnosti rozhodováním podle politického klíče na základě zadání prezidenta,“ uvedl právník Petr Bouda ze zájmového sdružení právnických osob Frank Bold, který je jedním z autorů právní analýzy. Prezident může být podle ústavy trestně stíhán až po konci svého mandátu. To však neznamená, že není trestně odpovědný za své jednání, dodala platforma.

Mynář kontakty se soudci po informacích v médiích potvrdil. Při jednání před sněmovním výborem 23. ledna řekl, že na kontaktech se soudci nevidí nic špatného, neměli by být pokládáni za „skleníkové lidi“, s nimiž není možné se scházet. Zeman uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. „K žádnému ovlivňování nedošlo. Pokud jednal kancléř se soudci, bylo to z mého pověření. Přiznávám se k plné odpovědnosti,“ uvedl Zeman v lednu. Doporučení soudcům pak nejsou podle prezidenta ovlivňováním, ale vyjádřením názoru.

Trestní oznámení na kancléře podal v lednu i senátor Václav Láska, protože se podle něj Mynář opakovaně dopustil zasahování do nezávislosti soudu. Minulý týden pak senátorský Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 oznámil, že připraví text žaloby na prezidenta za hrubé porušení ústavy.

Podle Rekonstrukce státu je Láskovo podání trestního oznámení adekvátní reakcí. „Samotné právní závěry analýzy Rekonstrukce státu jsou však v některých ohledech odlišné, a proto jsme je zaslali Policii České republiky jako určité doplnění,“ uvedla platforma na webu.

Rekonstrukce státu je projekt nevládních neziskových organizací, firem, občanů v regionech a politiků. Vznikla v březnu 2013 jako společný projekt dvacítky protikorupčních organizací.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!