Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Soudce jsem neovlivňoval, ale seznamoval s postoji Zemana. Dělat to budu dál, tvrdí Mynář

Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl, že by se pokoušel ovlivňovat rozhodování soudců, o čemž v pondělí informoval týdeník Respekt. Podle listu se měl kvůli služebnímu zákonu sejít například s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem a informovat jej, jaký výsledek rozhodnutí by si přál prezident Miloš Zeman. Mynář uvedl, že šlo pouze o seznamování s postoji hlavy státu.

„Nedávno jeden neobjektivní aktivista napsal, že se snažím ve své práci ovlivňovat soudce. Velmi důrazně se ohrazuju proti této lži, která uráží nejen mě, ale všechny soudce v České republice,“ vyjádřil se ve středu Vratislav Mynář prostřednictvím videa zveřejněného na serveru YouTube a následně na webu Pražského hradu.

Při výkonu své funkce kancléře podle svých slov mluví nejen se zástupci justice, ale také s politiky, ředitely státních i soukromých společností a s vědomím prezidenta Zemana je údajně seznamuje se stanovisky hlavy státu.

„Jestliže se pan prezident se čtyřletou zkušeností premiéra České republiky po přečtení návrhu služebního zákona rozhodl ho vetovat, protože to je paskvil, který neumožňuje efektivně řídit ministerstva a státní instituce, a následně podá státní žalobu, tak je naprosto legitimní, že s jeho postoji, stanovisky seznamuji všechny, kteří s tím mají co dočinění,“ vylíčil Mynář své vidění světa. 

„Jenom blbec rodu novinářského může úmyslně zaměňovat seznamování s postoji s ovlivňováním. Tuto činnost jsem dělal, dělám a budu dělat,“ dodal s vírou, že čeští soudci jsou nestranní, nezávislí, neovlivnitelní a nezkorumpovatelní.

Schůzka se Šimíčkem, kontaktování Baxy

Podle Respektu se měl Vratislav Mynář sejít s Vojtěchem Šimíčkem kvůli zákonu o státní službě. Ten byl přijat v roce 2014. Prezident jej sice vetoval, poslanci ho ovšem přehlasovali. Miloš Zeman tak následně podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona.

Podle informací týdeníku měl hradní kancléř po Šimíčkovi požadovat, aby na plénu prosazoval zrušení celého zákona nebo alespoň určitých pasáží. Ústavní soud však Zemanově návrhu nevyhověl, pro zachování zákona hlasoval i Šimíček, jehož do funkce jmenoval právě Zeman.

Podle Respektu kontaktoval Mynář v roce 2016 také předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, vyzvídal na něm jeho postoj k právě projednávanému případu kolem Plzeňské teplárenské, o nějž se prezident Zeman zajímal.

Autor textu, jenž výše uvedené informace přinesl, podle Mynáře zpochybňuje nezávislost české justice. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...