Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Prezident Zeman přijal na Hradě šéfa NBÚ. Jen pár dní před Mynářovým soudem

Česko

  15:47aktualizováno  17:36
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiřího Langa. Obsahem setkání byly aktuální úkoly úřadu. Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzka se uskutečnila jen několik dní před naplánovaným jednáním pražského městského soudu, který bude řešit spor NBÚ a hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli neudělení bezpečnostní prověrky.
Český prezident Miloš Zeman.

Český prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Lang vede NBÚ od února 2017, v letech 2003 až 2016 byl předchůdcem současného ředitele Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby (BIS). Ovčáček uvedl, že Zeman na schůzce „ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy“.

Kancléř Mynář podal na NBÚ počátkem roku 2016 správní žalobu, kterou se brání proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné. V žalobě napadá jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro něž úřad prověrku neudělil. Soudci se k projednání žaloby dostanou příští středu, poté se Mynář případně může obrátit ještě na Nejvyšší správní soud. Prezident už dříve uvedl, že Mynáře z funkce do konečného soudního rozhodnutí neodvolá. Několikrát také řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj na Hradě nalezne důstojné místo.

Plácající čučkaři? Letos jsme ochromili síť ruských špionů, vzkazuje Zemanovi šéf BIS

Zeman svou zmínkou o rozvědkách připomněl svůj spor s BIS, který se vyhrotil tento týden. Zeman po zveřejnění výroční zprávy BIS, varující před rozsáhlou činností čínských a ruských špionů v Česku, kontrarozvědku kritizoval. Zprávu označil Zeman za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“.

Prezidentovi oponovala BIS informováním o tom, že se jí v nedávné době podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící v Česku. S výjimkou KSČM se za BIS postavili i zástupci sněmovních stran včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman předtím dostal několikrát. Naposledy letos v říjnu už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti Koudelku. Důvody přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií mohly být důvodem rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

Autor: