Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Páchnoucí moudra Josefa K.

Česko

POLEMIKA

Přečetl jsem si fejeton Josefa Klímy Paulovy prdy (LN 12. 12. 2009), a udělalo se mi nevalně. Dovolím si zrekapitulovat událost, která se stala terčem výsměchu a urážek pana Klímy. Třetího prosince 2009 vystoupil Paul McCartney v Evropském parlamentu v rámci slyšení o boji proti globálnímu oteplování. Ve svém projevu vyzval všechny lidi dobré vůle, aby snížili spotřebu masa, z čehož by měly užitek jak jejich zdraví, tak naše planeta. McCartneyho argumenty podpořil předseda Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu a nositel Nobelovy ceny Rádžendra Pačaurí.

Rozum mi zůstává stát nad „osudovými“ otázkami S odstupem několika dnů uchopil toto téma také pan Klíma a v rádoby vtipné nadsázce zkomprimoval McCartneyho závažné poselství do dvou jízlivých vět: „Nežerte maso, a svět bude OK. Za všechno totiž mohou krávy, které hrozně prdí.“ Naznačil tím, že slavný hudebník je prosťáček, který si o sobě myslí, že má na to, aby světu nabízel jednoduchá řešení globálních problémů. Pan Klíma vygradoval svůj fejeton razantním soudem, že kdo tvrdí takové nesmysly, jako McCartney, je hlupák.

Pane Josefe, opravdu McCartney ve svém vystoupení tvrdil, že za všechny problémy s globálním oteplováním mohou krávy? A opravdu nás vyzval, abychom krávy nejedli? Pokud vím, řekl, že každý z nás může významně přispět ke snížení produkce skleníkových plynů, pokud se alespoň jeden den v týdnu zřekne masa. Toto jeho doporučení se racionálně opírá o zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) z roku 2006, která upozornila, že chov hospodářských zvířat, především hovězího dobytka, produkuje více skleníkových plynů než veškerá doprava na celém světě. Každého, kdo cítí potřebu přijmout vlastní odpovědnost za stav světa a nečekat pasivně na přijetí direktivních rozhodnutí vlád, vy, pane Josefe, veřejně označíte za hlupáka.

V kontextu výše řečeného mi pak zůstává rozum stát nad soustavou „osudových otázek“, které pan Klíma ve svém článku nastoluje. Kupříkladu ho velmi trápí, co by bylo s hospodářskými zvířaty, kdybychom se jednoho dne všichni rozhodli úplně přestat jíst maso. Ptá se, máme-li je snad povraždit či vypustit do přírody, kde budou houfně zdechávat, hnít a přitom vypouštět skleníkové plyny. K tomu mohu dodat, že přechod všech lidí na vegetariánství či veganství je zcela nereálný, proto je zbytečné zabývat se katastrofickými scénáři.

Je McCartney opravdu hlupák? Posledním omylem pana Klímy je pak tvrzení, že stáda zvířat tady byla vždycky, a klima se přesto neoteplovalo. K tomu je třeba říci, že na světě nikdy nebylo takové množství dobytka jako dnes. Nikdy v historii se také nekonzumovalo tolik masa na hlavu jako nyní. To vše na úkor našeho zdraví a za cenu devastace všech složek životního prostředí.

Pane Josefe, ještě stále si myslíte, že McCartney, kterému jste se pokusil nasadit šaškovskou čepici, je hlupák? Pokud se mi podařilo přesvědčit vás, že tomu tak není, bylo by jistě slušné veřejně se mu omluvit, protože mýlit se je lidské. A pokud byste byl ochoten dotáhnout pokání k dokonalosti, měl byste alespoň jeden den v týdnu nejíst maso. Vzhledem k míře vašich provinění však raději dva!

O autorovi| Petr Blahut, biolog a ekolog

Autor: