Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici a 50. výročí sovětské invaze: Babiš bude pracovat, Gazdík chce vzpomínat nad pivem

Z výstavy Nejdelší noc - 21. 8. 1968 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Nejdelší noc - 21. 8. 1968 | foto: Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismuReprofoto

PRAHA V úterý 21. srpna si lidé po celé České republice budou připomínat padesát let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, která pod sovětským vedením nedovolila rozvolnění totality. Po celé zemi proběhne řada připomínkových akcí. Jak stráví toto kulaté a význačné výročí čeští politici? Na to se jich zeptal server Lidovky.cz.

Prezident Miloš Zeman vzkázal, že na 21. srpna nechystá žádné veřejné vystoupení.

Vzhledem k tomu, že se v úterý 21. srpna koná zároveň schůze Poslanecké sněmovny, pojme celá řada poslanců výročí sovětské okupace především pracovně. Je tomu tak třeba v případě předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který hodlá „pracovat ve sněmovně tak, aby se taková věc v budoucnu už nikdy nemohla opakovat“.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na tom podobně, na dotaz serveru Lidovky.cz lakonicky odpověděl: „Budu pracovat.“

Do Prahy se v parných dnech následujícího týdne na schůzi sněmovny vypraví také poslanec KSČM Jiří Dolejš, k výročí invaze však hodlá také doplnit pár slov. „Pojedu do Prahy na jednání Poslanecké sněmovny. Kromě očekávatelných mediálních komentářů k oné události (asi napíši příspěvek na blog) a jejího významu (never more - nikdy více, pozn.red.) si tuto jubilejní osmičku nijak zvlášť nepřipomenu,“ napsal Dolejš. Reakci předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, který současný výklad o srpnu 1968 nedávno prohlásil za absolutně zfalšovaný, se serveru Lidovky.cz sehnat nepodařilo.

Popsané vlaky v Prostějově.
Popsané vlaky v Prostějově.

Jiní se naopak rozhodli věnovat vzpomínání na tragické události srpna 1968 větší část svého programu. Předseda Starostů a Nezávislých Petr Gazdík doplní svů program třeba posezením na pivu. „Já ten den půjdu shodou okolností na pivo s kamarádem, jedním z pamětníků událostí srpna 1968. Tehdy byl studentem filosofické fakulty. Ne že bychom se o tom nikdy nebavili, ale myslím, že výročí je příležitost zase zavzpomínat - a vybavit si, co tehdy cítil. Jsem na to zvědavý,“ vylíčil Gazdík s přáním, aby se už podobná událost nikdy neopakovala.

K padesát let starým dramatickým událostem se vrátí také předseda občanských demokratů Petr Fiala. „Strávím ho v Praze připomenutím výročí 21. srpna. Mimo jiné společně s kolegy položíme květiny u pomníku zastřelené Marie Charouskové na Klárově, a symbolicky tak uctíme oběti invaze,“ napsal serveru Lidovky.cz předseda ODS.

Pietě a vzpomínání se bude věnovat také předseda SPD Tomio Okamura, který „se dne 21.8. zúčastní vzpomínkového pietního aktu u Českého rozhlasu. který je věnován obětem sprna 1968“.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová obrazí vzpomínkových akcí hned několik. „Tento den budu trávit hned na několika vzpomínkových akcích, z nichž bych zmínila především tu, která se uskuteční v Muzeu Kampa za účasti Jaroslava Gorbaněvského, syna známé ruské disidentky,“ předestřela své plány Adamová.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!