4. ledna 2013 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paggio: Odcházím kvůli lži, ale LIDEM jsou fajn

Viktor Paggio přichází na jednání strany LIDEM o setrvání ve vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Paggio přichází na jednání strany LIDEM o setrvání ve vládě. | foto: ČTK

Poslanec Viktor Paggio opustil vedení strany LIDEM. Nesouhlasil s dalším jednáním o setrvání v koalici s ODS a TOP 09 a trval na odchodu z koalice. Serveru Lidovky.cz se svěřil, že se kvůli obratu cítí jako lhář, stranu ale opustit nehodlá a jejímu vedení slibuje podporu.

Lidovky.cz Jaká byla vaše motivace? Proč jste se rozhodl rezignovat na post místopředsedy strany LIDEM?
Reagoval jsem na rozhodnutí předsednictva strany pokračovat v jednání s koaličními partnery.

Lidovky.cz Vy jste s tím tedy nesouhlasil?
Ne. Upřímně řečeno, je to průšvih.

Lidovky.cz Vedení a po něm i poslanci LIDEM jednali zhruba čtyři hodiny. Vy jste už při příchodu oznámil, že tam jdete s trochu jiným názorem než vicepremiérka Karolína Peake. O své rezignaci jste měl jasno už na začátku jednání, nebo vás k ní přesvědčil až jeho průběh?
Měl jsem konzistentní názor. Nelavíroval jsem a neměnil jsem ho za celou dobu. A ano, přemýšlel jsem, co udělám, když mě kolegové přehlasují. Mám s tím osobní problém. Před Vánoci jsem dával rozhovory ke konci trojkoalice. To se zatím nestalo a já jsem tak veřejnosti skrze novináře de facto lhal. Proto jsem se rozhodl vyvodit osobní odpovědnost. LIDEM je pro mne ale stále nejlepší stranou ve sněmovně a já jsem dál jejím členem i poslancem.

Jak Peake měnila názor na setrvání v koalici:

Lidovky.cz Není to ale jen půlkrok, když odejdete z vedení, ale zůstane ve sněmovně i ve straně? Jak si to má veřejnost vysvětlit? Vedení LIDEM přeci nastaví kurz pro své členy i poslance.
Chcete krev. Ale já v tom rozpor nevidím.

Lidovky.cz Jak se teď bude ale chovat jako poslanec, když se vedení LIDEM dohodne s koaličními partnery na další spolupráci. Budete loajální ruka, která se zvedne, když to bude koalice potřebovat?
Budu respektovat vedení strany.

Lidovky.cz Jak vůbec poslední jednání LIDEM probíhalo? Ve hře byla možnost, že původní výzvu k odchodu svých ministrů k 10. lednu vedení strany rovnou zruší. A nebo na ni bude naopak trvat. Nakonec se rozhodlo pro další koaliční jednání...
Správně popisujete tři základní možnosti, debata byla ale širší. Probíhalo to korektně, nebyly tam zjitřené emoce. Důležité je ale hlasování a usnesení. Já jsem přišel s návrhem potvrdit konec trojkoalice a s tím jsem neuspěl.

Lidovky.cz A kdybyste konec trojkoalice prosadil, měl jste rozmyšleno, co dál? Podporovat menšinou vládu při konkrétních hlasováních ve sněmovně?
Ano. Byl jsem zastáncem toho, abychom podporovali menšinovou vládu ODS a TOP 09.